Fakirblog, 21 Ekim 2017

Kredi Notum Neden Düşüyor ?

Daha önceden kredi notu hakkında merak edilen pek çok soruyu cevaplandırmaya çalışmıştık. Dilerseniz kredi notu hakkında merak edilenleri tekrardan özetleyelim. Kredi puanı sizin mevcut ödeme alışkanlıklarınıza göre bankaların değerlendirme yaptığı bir puanlama sistemidir. Kredi kayıt bürosu tarafından yapılır. Her ne kadar bankalarla özdeşleştirilse bile kişilerin ödeme alışkanlıklarını içine alan bir sistem olduğunuzu söylersek yanılmış olmayız.

Kredi Notum Neden Düşüyor ?

Peki ama kredi notu nasıl düşer? Yada kredi notu yükselmek için yapılması gereken nelerdir? Bunları sizin için ayrı ayrın inceleyelim. Biraz öncede belirttiğimiz gibi kredi notu sizin ödeme alışkanlıklarınıza göre düzenli olarak güncellenir. O halde şu şekilde sıralayacak olursak yanlış olmayacaktır.

kredi notum neden düşer

  1. Kredi notunuz, kredi kartı ödemelerinize sadıklığınıza göre düşer yada yükselir. Başka bir deyiş ile dönem sonu tutarının ödenmesi, asgari tutarın ödenmesi, ödeme gecikmesi gibi durumlar kredi kartınızı olumlu yada olumsuz olarak etkileyecektir.
  2. Kredi notunuz kredi ödemelerinize bağlı olarak şekillenir. Kredinizi ister bir gün, ister otuz gün geciktirin yine de kredi notunuz düşecektir. Bu sebepten tam zamanında (5 gün önce ödenmesi daha iyidir) kredinizi ödeyerek kredi notunuzun düşmesinin önünde durabilirsiniz.
  3. Borcunuz varsa kredi notunuz düşer: Vergi daireleri, resmi kurumlar, icralık durumlar yada benzeri ödeme sorunları kredi notunuzu olumsuz olarak etkiler. Yazının başında da değindiğimiz gibi kredi notu sadece bankalarla alakalı bir durum değildir.
  4. Eksi hesap, kredili mevduat hesabı, artı hesap gibi adlarla anılan hesaplara olan borçlarınızı gününde yapmamanız yani borçlu kalmanız da kredi notunuzu düşürecektir.
  5. Bankalarla yaşanan olumsuz durumlarda devamlı olarak kredilerin red cevabı alması gibi durumlarında kredi notuna olumsuz etkileri olduğunu görüyoruz. Öyle ise kredi puanınızı zamanında hesaplanması açısından bu şekilde göz önünde bulundurmak önemlidir.

Kredi notunun neden düştüğünü beş maddede açıklamaya çalıştık. Oysa ki bunların dışında çeşitli sebeplerden dolayı da kredi notunuz düşüşe geçebilir. En mantıklısı ise kredi kartı başvurusunda bulunmadan yada kredi çekmeden önce kredi puanınızı öğrenebilir ve bu konuda destek alabilirsiniz

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz