Fakirblog, 25 Eylül 2017

Menkul Kıymetler Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

Alacaklılık ve ortaklık oluşturan, belli bir ücreti temsil eden, yatırım aracı olarak kullanılmakta olan, dönemsel gelir sağlayan, seri halinde çıkartılan, ibareleri ayı ve şartı kurul tarafından belirlenen kıymetli evraklara menkul kıymet ismi verilir.

Menkul kıymet Özellikleri ?

Alacaklılık yada ortaklık sağlar.

Belli bir ücreti temsil eder

Yatırım aracı olarak kullanılır

Dönemsel bir gelir getirir

Şartları kurul tarafından belirlenir

Kıymetli evrak özelliği vardır

Menkul Kıymetler Çeşitleri

Hisse Senedi; Bir anonim firmasının sermayesinin birbirine eşit paylarda bir bölümünü temsil eden, ve kanuni şartlara uygun düzenlenen, hukuki açından kıymetli evrak olarak gösterilen bir belgedir.

Tahvil ; Anonim şirketleri ve devletin ödünç para bulabilmek için kıymeti eşit ve ibareleri aynı olmak üzere çıkartmış olduğu, bir seneden fazla olan borç senetlerine tahvil ismi verilir.

Menkul Kıymetler Nedir

Kar ve Zarar Ortaklığı Belgeleri ; Anonim ortaklıklarının kar ve zarar olarak iştihal sahasına giren ve bütün faaliyetlerini gerektiğini finansman ihtiyacını gidermek için yurt içerisinde ve yurt dışında satılmak için çıkartılan kıymetlerdir.

Yatırım Fonu Katılma Fonu ; Türkiye’de kurulan yatırım fonlarının birbirlerine eşit bir payını temsil etmekte olan menkul kıymetlerdir.

Banka Bonoları; Kalkınma ve yatırım bankalarının borçlu olarak düzenleyerek kurul tarafından kayda alınmasıyla ihraç edilen emre yada hamiline yazılı olan kıymetli evraktır.

Hazine Bonosu ; Vadesi 1 seneden az olan devlet iç borçlanma senetlerine verilen isimdir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz