Fakirblog, 22 Eylül 2017

Motorda Yağ Eksiltme Neden Olur ?

Motorlarda bazı materyallerin zarar görmesi, işlevini tam olarak yerine getirmemesi ve ya çeşitli sebeplerle aşınması sonucu araçta yağ eksiltme denilen problemle karşılanır. Araçlarda yağ eksiltme özellikle eski teknolojiyle tasarlanmış olan araç motorlarında daha çok karşımıza çıkan bir sorundur. Yağ eksiltme bin kilometrede 1 litreye kadar normal karşılanırken bu değerin üstündeki değerlerde ise motorda sorun ve ya sorunlara işarettir.  Motor kapağının hava üflemesi, egzozdan koyu renkte mavi duman çıkması yağ eksiltmesi anlamına gelebilir. Böyle bir durumda araçtaki yağ eksiltme sebebi ve ya sebepleri hemen bulunup çözüm yollarına gidilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde daha büyük bir sorunla (motorun tamamen değişmesi) karşı karşıya kalınabilir.

Motorda Yağ Eksiltme

Araçlarda yağ yakma sebepleri; çoğunlukla motordaki bir materyallerin işlevini yerine getirmemesinden kaynaklanır. Motorda bulunan ana yataklar, sibop yatakları ve piston segmanlarındaki aşınmalar en çok karşımıza çıkan sebeplerdendir. Bu tür aşınmalar yağın doğru bir şekilde dağılmamasına sebep olur. Yağın doğru bir şekilde dağılamaması, yağın yanma odasında yanmasına sebep olur ve bu durum sonucunda yağ eksiltme sorunu ortaya çıkar.

yağ eksiltme

Motor Yağ Yakıyorsa

Motordaki çeşitli sızıntılar da yağın eksilmesine neden olabilir. Keçelerin sızdırması ve ön arka yatak sızdırması beraberinde yağ eksiltmesini getirebilir.  Oluşan kir tortuları, yatakların aşınması keçelerin bozulmasına neden olur. Bunun sonucunda yağ eksiltilmesi de kaçınılmaz bir sondur.

Motor Neden Yağ Kaçırır

Emme supabı yataklarının aşınması; karbüratörde bulunan yağın motor tarafından çekilmesi yani emmesi sonucu yağın eksilmesine neden olur. Contalar da yağ eksiltmesinin başka bir sebebi olabilir.  Özellikle karterde kullanılan contalar sızıntıya, eksilmeye neden olabilir. Kullanılan yağın da yağ eksiltmesine sebep olduğu görülmektedir. İnce yağın kullanılması sonucu aracın yağ eksiltmesi meydana gelebilir.

Çeşitli arızalarda yağ eksiltmesini beraberinde getirir. Örneğin yağ pompasında oluşan bir arıza yağ eksiltmesine neden olabilir. Bunun yanında yüksek devirde kullanılan motorlar bir süre sonra araçta yağ eksiltmesi yapabilmektedir. Yağ seviyesini yüksekte tutmanın da yağ eksiltmesine sebep olduğu görülmüştür.

Özellikle eski teknoloji ile yapılan araçlarda daha çok karşılaşılan yağ eksiltme sorunu aracımızda meydana geliyorsa yağ eksiltme nedeni vakit geçirmeden bulunmalı; motor yağı yakma sorunu giderilmelidir. Aksi takdirde aracın çok büyük zarar görmesine neden olabilir.  Bu bağlamda aracın düzenli olarak bakımına önem verilmelidir. Yağ eksiltmesinin zamanında çözülmemesi durumunda motorun tamamının değişmesi durumunda kalınabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nurettin diyor ki:

    Aracim bmw 523 ia aracından şıkır şıkır ses geliyor nedendi r acaba yardımcı olursanız sevinirim

Yorum Yaz