Fakirblog, 22 Ekim 2017

Motordan Ses Gelmesi Neden Olur ?

Bir gün sizin aracınızın motorundan da ses gelebileceğini hiç düşündünüz mü? Aracınıza binmiş yolda giderken motordan ses gelmesi aniden canınızın sıkılmasına sebep olabilir. Peki, bu sesler neler olabilir?

Eğer motordan ses gelmesi ıslık sesine benzer bir ses ise öncelikle ıslık sesinin şiddetine dikkat kesilmeniz gerekmektedir. Sesin şiddeti düşük ise arıza olmayacağına işaret iken, sesin şiddeti fazla ise arıza olabilir. Ancak aracınız turbo aksamlı ise sesin şiddetli çok aşırı olmadıkça arıza var mı diye şüphelenmenize gerek yoktur.

Duyacağımız ıslık sesinin rölanti de mi yoksa yüksek devirlerdeyken mi geldiği önemlidir. Islık sesimiz aracımız rölantideyken geliyor ve harekete geçtiğimizde kesiliyorsa büyük ihtimal motor aksamında bir arıza olmayıp, bilye bulunduran akşamlardan birinde arıza vardır.

Eğer aracımız yüksek devirlerdeyken ıslık sesi geliyorsa bu durumda turbo aksamında kaçak veya kopma olabilir. Bu gibi durumlarda bir an önce turbo aksamınız uzman biri tarafından tamir edilmelidir. Aksi taktirde daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

motordan ses gelmesi

Motordan Ses Gelmesi

Motordan gelen ses vuruntu sesine benzer bir ses yaratıyor ise birçok arızanın olduğuna işaret olabilir. Vuruntu sesi geliyor ise aracınız derhal bir uzman tarafından muayene edilmelidir. Vuruntu sesleri vites, devir aralıkları, ısınma dereceleri, soğutma dereceleri vs. koşulları değerlendirilerek göz önüne alınmalıdır. Vuruntu sesleri duymaya başladığınızda motor aksamlarından birinin gevşemiş olacağını düşünmeli ve aracınızı derhal muayene ettirmelisiniz.

Araç motorundan gelen ses  uğultu yapıyor ise bu ses fan aksamlarının veya klimanızdan gelen seslerdir. Aracınızı yeni aldığınızda bu sesleri işitiyorsanız muayene ettirmelisiniz. Çünkü bu uğultular motorunuzda çok zor bulunur ve tamiri zordur.

    Araba motorundan gelen ses  sürtünme sesi yaratıyor ise bu yağlanma sorunu olabilir. Aracınızı uzun seneler kullanmamış olmanız sonucunda bu sesi işitebilirsiniz. Ancak aracı yeni almışsanız yola çıktıktan sonra bu ses kesiliyorsa korkmanıza gerek yoktur.

Araç motorlarınızdan gelen sesler çok tiz veya ciyaklama sesine benzer bir ses çıkartıyorsa motor kayışlarında problem var demektir. Bu durumda aracınızı en yakın muayene istasyonuna çekmelisiniz. Yeni bir kayış temin ederek yolunuza devam edebilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki yukarıdaki tespitlerin hepsi tamamen tahmindir. Daha sağlıklı bilgi için uzman kişilere veya araç servislerine gidilip destek alınması gereklidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz