Fakirblog, 21 Ekim 2017

Nevşehir Yeraltı Şehri Derinkuyu

Nevşehir ve ilçeleri dünyada yeraltı şehirleri bakımından en zengin şehir olarak gösterilir. Bu durum hem tarihi zenginliği hem de toprak yapısı ile açıklanmaktadır. Nevşehir yeraltı şehri hariç, hemen hemen bütün ilçelerinde irili ufaklı pek çok yeraltı şehri bulunmaktadır.

Burada bulunan yer altı şehirleri arasında en ünlüsü hiç şüphesiz Derinkuyu yer altışehri ve Kaymaklı yeraltı şehridir. Bunların da dışında, çok fazla turizmin yer almadığı kasabalarda ve hatta köylerde bile yeraltı şehirleri bulunmuştur. Bunlara örnek olarak Özkonak yeraltı şehri ve Mazı yer altı şehri örnek gösterilebilir.

Sadece yer altı şehirleri bile bir şehrin yeterince turist çekmesinde yeterli potansiyele sahip olurken, Nevşehir’de yer alan peri bacaları, kiliseler ve mağaraların içinde yer alan yerleşim yerleri de dikkat çekici unsurlar arasında yer almaktadır.

Nevşehir Yeraltı Şehri Tarihi

Nevşehir Yer altı Şehri Nerede

Nevşehir’in en eski mahalleleri sayıldığı zaman Beddik Mahallesi, Herikli Mahallesi, Türkmen Mahallesi, İbrahimpaşa Mahallesi ve Dere Mahallesi sayılabilir, Nevşehirliler merkez olarak ise Meteris Meydanına yerleşmişlerdir. Nevşehir’in tam merkezi olarak kabul edilen Meteris Meydanı ile Beddik Mahallesi arasında yaklaşık 15 – 20 dakikalık bir yürüyüş mesafesi bulunur.

Zaman içerisinde Beddik Mahallesi (Kale Mahallesi) Nevşehirlilerin yerleşim merkezi olmuştur. Nevşehir’in yerlileri bu bölgeye yerleşerek uzunca bir süre burada yaşamışlardır. Nevşehir Kalesi daha çok, küçük bir yapı olarak dikkati üzerinde çekmiş olmasına karşın kalenin tarihi hakkında net bir bilgiye ulaşmakta ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Fakat bir karakol olarak eski zamanlarda bölgenin asayişini sağlamak için kullanıldığı düşünülmektedir. Bütünüyle Nevşehir bölgesine hakim olduğu için bu tepede yer alması ve her alanı gözetleyebilmesi de olumlu özellikleri arasında sayılır. Tarihi konusunda ise ne yazık ki çeşitli yorumlar yapılmasına karşın, Nevşehir yeraltı şehri tarihi ve Nevşehir kalesi tarihi hakkında net bir bilgiye ulaşmak mümkün değildir. Çünkü Nevşehir Kalesi’nin kitabesi günümüze ulaşmayı başaramamıştır. Kale’nin onarımı ise Osmanlı İmparatorluğu zamanında birkaç kez yapılmış ve en sonra onarım Nevşehirli Damat İbrahim Paşa zamanında yapılmıştır.

nevşehir yeraltı şehri derinkuyu

Nevşehir Yeraltı Şehri Nerede

Nevşehirin yerli aileleri Kale Mahallesini terk ederek daha çok aşağı bölgelere geçiş yaptığı için, Kale Mahallesi geçen zaman içerisinde ciddi anlamda gecekondulaşmaya başlamıştır. Uzunca bir süredir halk arasında söylenen Nevşehir’in altında ki bütün yer altı şehirlerinin birleştiği ve bütün kalelerin (Nevşehir kalesi, Uçhisar kalesi, Ortahisar kalesi ve Başhisar yani Temenni olarak bilinen Ürgüp kalesi) yer altı şehirleri ile birbirine bağlı olduğu söylentileri kulaktan kulağa yayılarak günümüze ulaşmıştır.

Nevşehir Kale Yeraltı Şehri Ne Zaman Bulundu

Her geçen gün, turizm değerleri ile ön plana çıkmayı başaran Nevşehir, yapılan yatırımlarla hızlı bir şekilde büyümesine devam etmektedir. Bu konuda Nevşehir’in çehresine en çok zararı ise, Kale Mahallesi civarında yer alan çarpık yerleşmenin verdiği gözlerden kaçmamaktadır. Bu konuda çalışmaları ile ön plana çıkan Nevşehir Belediyesi, TOKİ ile iş birliği yaparak gece konduların boşaltılmasını sağlamıştır. Gece kondularda yer alan evler yıkılarak yerine daha modern konutların yapılması için çalışmalar başlatılmıştı ki, Nevşehir Kalesinin altında dünyanın en büyük yeraltı şehri bulunduktan sonra çalışmalar durduruldu.

nevşehir yeraltı şehri nerede

Nevşehir Yeraltı Şehri Tarihi

Bu yer altı şehrinin tarihine göz attığımız zaman, henüz net bir açıklama yapmak mümkün olmamasına karşın civarda ki diğer yer altı şehirleri ile hemen hemen aynı yaşta olduğu tahmin edilmektedir. Bu da Nevşehir yeraltı şehir efsanesi şeklinde de yayıldığı gibi yaklaşık 5000 yaşında olduğu düşünülmektedir.

Yapılan restorasyon ve temizlik çalışmasının ardından bu yer altı şehri turizme açılarak ülkemiz açısından oldukça önemli bir gelişme olarak ön plana çıkarılacaktır. Bu bakımdan ilgili olan ve çalışmalarını esirgemeyen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

vermemiz gerekirse; toplam boyutu 7 km yi geçen ve içerisinde su kemerleri, kiliseler, şapeller, yüzlerce farklı oda ve geçişler bulunan ve tehlike anında kapıların kapatılması için kullanılan büyük taş kapıları (değirmen taşı olarak da bilinir) ile tarihe yeni bir değer olarak kazandırılmıştır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz