Fakirblog, 22 Eylül 2017

Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır ?

Özgüven çok hoş ve açıklayıcı bir Türkçe sözcüktür. Kendinize güvenmek, muktedir olmak olarak açıklanabilir bu durum ama tanımdan daha önemli bir şey vardır ki o da özgüvenin herkeste olması gerektiği konusudur.Kendimize güvenmek neden bu kadar önemlidir. Özgüven, başarılı olmak adına yapılan her davranışın mihenk taşıdır. Eğer kendinize güveniniz yoksa başarılı olamazsınız, sadece başarılı olduğunuzu zanneder, avunursunuz. Bu bakımdan özgüven bir duygudan ziyade bir kişilik olmalıdır.

Özgüven kazanma yolları

Özgüven, bir kazanımdır ama bu kazanım küçük yaşta elde edilmeli ve en önemlisi bu kazanım kişilikle yoğrulmalı yani içselleştirilmeli. Bunun içinde özgüven, çocukken aşılanmalı, çocukken bilinmelidir. Kendinize güvenmek, korkularınızı da yenmenizi sağlar çünkü korku denen şeyin, sadece beyinde boşa yer kaplayan saçma saplantılar olduğunu kabul edersiniz. Korkularınızın üzerine gitmenin korkularını azaltarak yok ettiğini fark eder ve bu farkındalık ile yeni korkular edinmezsiniz.

Özgüven Nedir, Nasıl Kazanılır

Özgüvenli olmak iş hayatında size ciddi başarılar getirilir çünkü siz yapabileceklerinizin farkındasınız. Sizi zorlayacak olan şeylerin ya da kolaylıkla yapabileceklerinizin ne olduğunun bilincindesinizdir. Bu bakımdan size gelecek olan işleri seçebilir ve bu şekilde çalışabilirsiniz. Elbette böyle bir düzen de sizi mutlak başarıya götürecektir.

Özgüven nasıl kazanılır

Özgüveniniz, azabilir ya da artabilir bu çok doğal bir süreçtir. Ama şunu da bildirmek gerekir ki fazla özgüven asla iyi bir şey değildir. Kendinize aşırı derecede güvenmek, sizi ciddi hatalara sürükler. Kendinizi dev aynasında görmek kendinizi geliştirmenizi engeller çünkü kendinizde eksik göremez dolayısıyla bu eksikleri gideremezsiniz. Özgüveni arttırmak demek, bir balon şişirmek değildir. Kendini geliştirmek ve bu ölçüde özgüvenin sınırlarını belirmek oldukça ince ama önemli bir noktadır.

Sizi bir başkası sorgulamadan siz kendinizi sorgulayın, kendi cezanızı verin. Mutlaka ama mutlaka gün içinde neler yaptığınızı sorgulayın hatta bunları kağıda dökün. Bu şekilde bir davranış sizin eleştirel gücünüzü etkilediği gibi eleştiriye katlanma katsayınızı da yükseltecektir. Unutmayın ki eleştiri almadan ya da eleştiriye açık olmadan özgüveniniz gelişmez, dolayısıyla siz de gelişemezsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz