Fakirblog, 21 Ekim 2017

Para Biriktiremiyorum

Gelirim fazla ama para biriktiremiyorum. Bu sorun genellikle gelirin kaç hale olduğunun bir önemi olmaksızın ortaya çıkmaktadır. Çünkü para biriktirme biraz alışkanlık biraz da kişinin kendisini tanıması ile ortaya çıkacaktır. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile para harcama alışkanlıklarımızın ciddi miktarda değiştiğini gözlemleyebiliriz.

Eski zamanlarda zenginlik göstergesi olan pek çok şeyin günümüzde standartlar haline gelmeye başlaması yediden yetmişe herkesin aynı şekilde yaşamaya başlamasını sağlamıştır. Başka bir deyiş ile para biriktiremiyorum sorunu artık gelire bağlı olmaksızın ortaya çıkan olağan bir sonuçtur dersek yanılmış olmayız.

para biriktiremiyorum

Peki ama nasıl para biriktirilir ? Bu sorunun cevabı ise biraz sizde gizlidir. Para harcama alışkanlıklarınızı adım adım gözden geçirmeniz bu konuda oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Hızlı bir şekilde değil de emin adımlarla para biriktirme evresine geçecek olursanız daha sağlıklı sonuçlar almanız içten bile olmayacaktır.

Para Biriktirmenin A B C si

Öncelikle gelirlerin yazılması neredeyse standart prosedür haline gelmiştir. Ay içerisinde sizin için sabit olarak algılanan tüm gelirleri bir kenara not ederek para biriktirmek için yapılması gerekenleri göz önüne alabilirsiniz. Bu sayede ne kadar parayı nereye harcadığınızı yada daha samimi bir üslupla değinecek olursak çarçur ettiğinizi görmeniz de mümkün olmaktadır.

Kira gideri, elektrik su ve ulaşım giderlerinin yanı sıra market ve gıda harcamalarınız temel harcamalarınız arasında yer alır. Sıklıkla bunların azaltılamayacağı düşünülse bile yine de bazı temel adımlarla bu giderlerin nasıl kısılması gerektiği de daha detaylı bir şekilde ön plana çıkarılabilir. Örneğin elektrik giderlerini azaltmak için tasarruflu ampul kullanmak kısa süre içerisinde daha etkili birikim yapmanın da kapılarını açacaktır. Uzak mesafede yer almıyorsa araba yerine toplu taşıma araçlarını, toplu taşıma araçları yerine bisikleti ve hatta yürüyüşü tercih etmeniz de kısa süre içerisinde para biriktirmenizi sağlayacaktır.

Nasıl Daha Çok Para Biriktirilir

Birikimden birikim için birikim yapmak diye bir şey var mı bilmiyorum ama bana kalırsa olmalı… Kenara attığınız parayı vadeli hesaba koymak, döviz satın almak bu yöntemler arasında yer alabilir. Detaylı araştırmalar ile bunlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede kısa süre içerisinde daha yüksek miktarda para biriktirmenin ilk adımını da rahatlıkla atabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz