Fakirblog, 22 Ekim 2017

Para Biriktirmenin Yolları ve Taktikleri

Atalarımız ne güzel söylemiş “damlaya damlaya göl olur.” Peki ama para biriktiremeyenler nasıl bir yol izlemeli bunun için yapılması gerekenleri teker teker sıralayarak size yardımcı olalım. Bizzat para biriktirme konusunda sıkıntı yaşayan biri olduğum için sizi benden daha iyi anlayan kimse olmayacağından emin olabilirsiniz.

Kumbara ile Para Biriktirme

Para biriktirmenin ilk aşamasında bir kumbara edinebilirsiniz. İlk hedefiniz için küçük ve açılmaz bir kumbara seçmenizi tavsiye ediyorum. Bunun için belli başlı kriterleriniz olması da önemli para birikmesi için değil de düzenli olarak para atmak için kendinizi destekleyebilirsiniz. Örneğin akşam eve geldiğiniz de cebinizde biriken sadece 1 tl leri atarak biriktirmeye başlayabilirsiniz. Böyle olduğu zaman şöyle bir hedefiniz olacaktır. “Her gün sadece cebimde kalan 1 tlleri atacağım ve tam yedi ay sonunda açacağım.” Böyle bir hedef koyduğunuzda ve kumbaranız giderek ağırlaştığında para biriktireceğinize olan inancınız artacaktır.

Senenin başında bir kumbara yaparak sene sonu için kendinize uzak bir hedef koyabilirsiniz. Örneğin yazın yapacağım tatili kumbaram da biriktirdiğim paralar sağlayacak. Yada kurban bayramında kumbaramda biriktirdiğim paralarla kurban keseceğim diyebilirsiniz. Dikkat çekmeyecek küçük küçük biriktirerek sizi aylar sonra rahatlatacak bir şeyler yapmanız bu sayede mümkün olacaktır. Bunun dışında bir de para biriktirmeniz sizin kendinize olan güveninizi artıracaktır.

para biriktirmenin püf noktaları

Bankada para biriktirme

Saçma mı geldi? Bunun yöntemi aslında çok basittir. Bireysel emeklilik yöntemine giriş yaparak aidatlarınızı kredi kartınızdan kestirebilirsiniz. Böylece hem devamlı olarak harcama yaptığınız limitlerinizde daralma meydana gelecek hem de biriktirdiğiniz paralara devlet katkısı da eklenince yeni bir para biriktirme yöntemi arayışına girmenize gerek kalmayacaktır.

Bireysel emeklilik bana kalırsa hem akıllıca hem de hızlı para biriktirmek isteyenler açısından bulunmaz bir nimettir. Bütçenize çok ciddi yükler yüklemeden uzun vadede para biriktirmenizi sağlar ve sizi bazı sorumluluklardan kurtarır.

Para Biriktiremeyenler İçin

Aynı şekilde pek çok bankanın da para biriktiremeyen müşterileri için birikim hesapları olduğunu da hatırlatalım. Bunlar sıklıkla maaş hesabınızdan yada kredi kartınızdan düzenli olarak yapılan kesintiler sayesinde biriktirmenizi sağlayan hesaplardır. Ay başında maaş aldığınızı düşünelim. Maaş hesabınızdan her ay alınan 50 tl ilk başta sizin gözünüze görünmeyebilir. Bu şekilde bir sene boyunca para biriktirilirse 600 tl gibi bir birikime sahip olabilirsiniz. Genellikle bu birikim yöntemi unutulmalı ve belli bir süre boyunca kesinlikle bu birikimlere yaklaşılmaması da gerekir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz