Fakirblog, 22 Eylül 2017

Para Transferi Nasıl Yapılır ? Havale ve Eft Nedir ?

Bankacılık terimleri konusunda çok fazla bilgi sahibi ve yetkinliği olmayanlar için faydalı bir yazı hazırladık. Bu yazımıza bir göz atarak para transferi ve para transfer yöntemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz…

Para Transferi Nedir?

Para transferi, mevduat sahibi bir kişinin, alış-veriş, yardım veya bir başka sebeple, mevduatını başka bir hesaba aktarması demektir. Bunun e-cüzdanlar, sanal paralar gibi çok çeşitli yöntemler olsa da en çok kullanılan yöntemler havale, EFT ve virmandır. Şimdi birlikte bu yöntemlerin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajlarını, komisyon ve gerçekleşme sürelerini değerlendirelim.

Havale Nedir?

Havale, aynı bankanın farklı şubeleri arasında yapılan para transferidir. A bankasının İstanbul’da bulunan bir şubesinden, yine A bankasının Erzincan’da bulunan bir şubesindeki hesaba yaptığınız para transferine havale denir. Havale aynı banka içerisinde gerçekleştiği ve para bankadan dışarı çıkmadığı için merkez bankası onayına ihtiyaç duymaz. Böylelikle çalışma saatlerinden de etkilenmediği için, 7/24 yapılabilir. Üstelik birçok banka havale işleminden masraf da tahsil etmez. Hem anında gerçekleşmesi hem de komisyonsuz yapılabiliyor olması sebebiyle havale en avantajlı para transfer yöntemidir.

Para Transferi Nasıl Yapılır

Havale Çeşitleri

Virman Nedir?

Yine havale işlemi sayılabilecek ve havale ile ortak avantajlara sahip olan bir başka para transfer yöntemi ise virmandır.

Virman, havale ile aynı kategoride sayılabilir. Fakat daha da daraltılmış bir terimdir. Virman, aynı bankanın yine aynı şubesinden farklı hesaplara yapılan transfer olarak tanımlanır. Örneğin A bankasının Avcılar şubesinden, yine A bankasının Avcılar şubesinde yer alan bir hesaba yapılan şube içerisindeki bu transfere virman denir. Tıpkı havale işlemi gibi hızlı ve komisyonsuz olarak yapılır.

Cebe Havale Nedir?

Birçok bankanın uygulamaya koyduğu bir havale yöntemi olan Cebe Havale, sıklıkla kullanılan bir para transfer yöntemidir. Bu yöntem ile alıcı kişinin hesabı olmasa dahi, para transferi yapılabilir. Cebe yapılan havalelerde, alıcının, cep telefonuna gelen kod ve kendisine ait TC kimlik numarası ile transferin yapıldığı bankanın herhangi bir ATM’sinden para çekmesi mümkündür. Cebe havale işleminde cüzi bir miktar komisyon tahsil edilmektedir.

İsme Havale Nedir?

Yine bazı bankaların müşterilerine sunduğu para transfer yöntemidir. Bu yöntem ile yapılan bir para transferinde, alıcı kişi, nüfuz cüzdanı ile transferin yapıldığı bankanın herhangi bir şubesine giderek kendisine havale edilen tutarı alabilir. Cebe havalede olduğu gibi isme havalede de cüzi bir miktar komisyon alınmaktadır.

Fakat çoğu zaman paramızı transfer etmek istediğimiz hesap, bizimle aynı bankayı paylaşmıyor olabilir. Böyle durumlarda EFT işlemi yapmak zorunda kalırız.

para aktarma yöntemleri

EFT Nedir?

Sıklıkla kullanılan bir para transfer yöntemi olan EFT, Elektronik Fon Transferi’nin kısaltmasıdır. Bir bankadaki hesaptan, başka bir bankadaki hesaba yapacağınız para transferi EFT işlemidir. Böyle durumlarda para bankanın kendi bünyesinden çıkarak, bir başka bankanın sermayesine dahil olacağı için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası onayı gerekmektedir. Merkez Bankası’nın çalışma saatleri ise hafta içi mesai saatlerine tekabül ettiği için bu işlemi haftasonu ya da mesai saatleri dışında yapamayız. Ayrıca resmi tatillerde de EFT işlemi yapılmaz. Örneğin Cuma günü 18.30’da yaptığınız bir EFT işlemi, alıcı hesaba Pazartesi günü(resmi tatil olmadığı varsayılmıştır.) 9.00’da geçecektir.

EFT işlemi, mesai saatleri içerisinde yapılsa dahi, alıcı hesaba geçmesi birkaç dakikayı bulabilmektedir. Üstelik göndericiden komisyon da tahsil edilmektedir. Her konuda havaleye göre handikaplı görünse de, farklı bankalar arasında para transferi yapmanın başka bir yolu yoktur.

Yazımızda havale ile virman arasındaki farklara, para transfer işlemlerinin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajlarına değindik. Tüm bunları göz önünde bulundurarak kendinize en uygun para transfer yöntemini seçebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz