Fakirblog, 21 Ekim 2017

Paşabağı Vadisi Nasıl Gidilir, Nerededir ?

Önce Zelve ören yeri yolunda devam ederken karşımıza çıkmıştı. Paşabağı, daha çok Koreli ve Japon turistlerin yoğun olarak yer aldığı devamlı olarak fotoğraf çektirip bir oradan bir buraya koşturduğu bir vadi olarak dikkatimi çekmişti. Daha sonradan ziyaret edilecekler arasında yer alarak Zelve’ yi gezmeye başlamıştık…

Bir süre geçtikten sonra (2 – 3 gün kadar) Paşabağına gitme kararı almıştım. Bir aracım olmadığı için, otostop çekerek iki seferde ve erken saatlerde Paşabağına ulaştım.

Paşabağı Nasıl Gidilir

Bu vadiye ulaşmak için iki seçeneğiniz bulunuyor. Birincisi Avanos – Çavuşin yolundan (Avanos’tan geldiğinizi varsayarsak) sola Zelve ayrımına sapıyorsunuz. (Çavuşine gelmeden) ikinci güzergah ise Avanos – Ürgüp ara yolu olarak yer alan yol üzerinden de gelebilirsiniz.  Paşabağı Nevşehir ve Kapadokya’da yer alan en karakteristik vadiler arasında yer alıyor. Bir adette kilisesi bulunan vadide pek çok şapkalı peri bacası da bulunmakta…

Zamanında, burada keşişler inzivaya çekilirlermiş. Paşabağı vadisine ilk adımınızı attığınız andan itibaren inzivaya çekilmek için neden böyle bir noktayı tercih ettiklerini daha iyi anlayabilirsiniz. Paşabağı, genel olarak Kapadokya’nın bütün özelliklerini üzerinde barındırıyor olsa bile, yine de oldukça sessiz ve kafa dinlemek için ideal bir adres olarak karşımıza çıkıyor.

Paşabağı Hakkında Kısaca Bilgi

Vadinin ilk girişinde sol tarafınızda bir jandarma noktası göze çarpıyor. Burada yer alan jandarmanın yer aldığı büronun şapkalı bir peri bacasının içerisinde yer alması da bölgeyi daha ilginç bir nokta haline getirmeyi başarmıştır.

Ayrıcalıklı bir şekilde kısa bir süre içerisinde bu noktada fotoğraf çekere Paşabağının henüz girişinde bulunan araba park edilen alana geliyoruz. Bu alanda büyük tur otobüsleri çoğunluğu Doğu Ülkelerinden gelmiş turistleri gezdiriyorlar. Turistler küçük gruplar halinde Paşabağında fotoğraf çektirerek bir o yana bir bu yana koşturuyor.

Onların bu haline ve eğlenceli koşuşturmalarına baktıktan sonra vadinin iç kısmına doğru yol alıyoruz. Keşişlerin zamanında inzivaya çekildikleri bir şapel çıkıyor karşımıza vadi iki farklı kol içerisinde çatallanıyor.

Paşabağı gezisinde ne yenir ?

Aynı zamanda vadinin girişinde çay ocakları var. Burada güzel bir çay içip soluklanırken acıkırsanız, gözleme ve tost benzeri yiyeceklerde alabilirsiniz. Bir de yemek yenilen yerin civarında turistlere eşya satan bazı küçük sergilerde bulunuyor.

Vadinin ayrıcalıklı olması ise öncelikle etrafınızı saran kuş sesleri, zamanında aktif bir bağ olarak kullanıldığı açık olan vadi, günümüzde geçmişten kalan üzüm kütükleri ile de dikkatleri üzerinde toplamayı başarıyor. Bu vadiye ayrıcalıklı bir şekilde gezi yapmak isteyen herkesin doğrudan ulaşabileceği bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik girmek için müze ücretleri 2016 gibi seçeneklere göz atmanıza gerek yok. Tamamen ücretsiz bir şekilde gezebileceğiniz bir vadidir.

Günümüzde Paşabağı köyü  yada herhangi bir yerleşim yeri olan bir adres değildir. Bu da gezerken, sadece farklı özelliklerine sahip olması ile de dikkatleri üzerinde topluyor. Bu iki kolda da ayrı ayrı gittikten sonra yolun sonu bir anlamda çıkmaz sokağa uzanıyor. Kayısı ağaçları, üzüm kütükleri ve dut ağaçları var. Birkaç bireysel arıcılık faaliyetinin de yapıldığı gözlerden kaçmıyor. Zamanında burada hem güvercin hem de bol miktarda üzüm yetiştirdikleri de tahmin edilebiliyor.

Gerçekten Paşabağları paşalara layık bir adres olarak karşımıza çıkıyor. İnsan bir kez içine girdiği zaman bir anlığına bağların iç kısmında yer alan mağaralarda yaşadığını hayal ediyor. Bir an için geçmişe dönüp teknolojiden yeniliklerden uzak bir şekilde her şeyi bir kenara bırakıp Kapadokya’nın o güzel coğrafyasında yaşamanın ayrıcalığı insanı farklı noktalara çekiyor. Bu da Nevşehir ve Kapadokya’ya özgü bir durum olarak dikkat çekiyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz