Fakirblog, 22 Eylül 2017

Pug Nasıl Bir Köpektir, Bakımı ve Özellikleri

Pug Özellikleri

Ufak, kısa boylu, şişman, kare yapılı bir köpektir. Yuvarlak kafası, kısa, küt, kare şeklindeki ağzı ile oldukça büyüktür. Yanağındaki benlerin güzellik kattığı düşünülmektedir. Dişleri, alt dişleri ön dişlerine göre biraz önde olacak şekilde kapanmalıdır. Oldukça iri, çıkık gözleri koyu renktedir. Küçük, ince kulakları ise gül ya da düğme şeklindedir. Yüzünde büyük, derin kırışıklıklar vardır. Kuyruk, sırtın üzerinde kıvrık şekildedir. Gösteri pistinde ise çifte kıvrık olması tercih edilir. Arka tırnakları genellikle alınır. Kısa kürkü yumuşak ve pürüzsüzdür. Kürkü kayısı rengi, açık kahverengi, siyah ya da gümüş renklerinde olabilir.

Canlı, enerjik, hareketli, oyunbaz ve neşeli bir köpektir. Ailesine karşı sadık ve sevecendir. Oldukça zekidir. Eğitiminde çeşitlilik olmazsa çabucak sıkılabilir. Ses tonunuza karşı hassastır. Ağır bir şekilde cezalandırılmaması gerekir. Sahibinin sakin, kendinden emin, kurallarıyla tutarlı olması gerekmektedir. Ne heyecanlıdır ne de durgundur. İyi bir bekçi köpeğidir gereksiz yere havlamaz. Diğer köpeklerle ve evcil hayvanlarla iyi anlaşır. Hem çocuklarla hem de misafirlerle arası iyidir. Evdeki hâkimiyeti ele geçirdiği takdirde kıskançlık, aşırı koruyuculuk gibi davranış bozuklukları gösterebilir.

pug köpek ırkı özellikleri

Boyu: Erkek köpekler 30-36 cm. Dişi köpekler 25-30 cm.

Ağırlığı: Erkek köpekler 6-9 kg. Dişi köpekler 6-8 kg.

Pug evde bakılır mı ?

Apartman yaşamı için uygundur. Kapalı alanlarda pek hareketli değildir ve bahçe olmadan da yapabilir. Sıcak ya da soğuk havaya dayanamaz. Dolayısıyla rahat edebileceği bir sıcaklıkta kapalı alanda tutulmalıdır.Egzersiz: Kısa, düz bacaklarıyla güçlü köpeklerdir. Günlük yürüyüşe çıkarılması gerekmektedir. Hâkimiyetin sizde olduğunu anlaması için arkanızdan gelmelidir. Hareketli oyunları sever. Düzenli egzersiz yaptırılırsa daha sağlıklı olacaktır. Özellikle hırıltılı bir ses çıkarmaya başladığı zaman, egzersizin aşırıya kaçmamasına dikkat edin.Yaşam Süresi: Yaklaşık 12-15 yıl

Pug tüy döker mi

Pürüzsüz, kısa tüylü kürkünün bakımı kolaydır. Sert bir fırçayla fırçalanması ve taranması gerekir. Yalnızca gerektiğinde şampuan kullanın. Banyo ettirdikten sonra iyice kurulayın ki köpek üşütmesin. Yüzündeki kırışıklıklar düzenli olarak temizlenmelidir. Mevsimsel olarak fazla tüy döker.

Kökeni: Bilinen en eski cinslerden biridir. M.Ö. 400 yılından önce ortaya çıktığına inanılmaktadır. Kökenine ilişkin tartışmalar devam etmektedir. Bazı araştırmacılar kısa tüylü Pekinez’den türediğini kabul ederken, diğerleri küçük bir Bulldog ve Fransız Mastiff’in minyatür formunun melezlenmesi sonucu ortaya çıktığını düşünmektedirler. Ressam Hogarth, çalışmalarında sık sık “Trump” adındaki bir Pug cinsine yer vermiştir. Bu cins 19. Yüzyılda popülerleşmiştir. Tibet manastırlarında evcil hayvan olarak beslenmiştir. Japonya ve Avrupa’ya götürülen bu cins, Hollanda’daki Portakal Hanedanı’nın (House of Orange) da resmi köpeği olmuştur. Prens II. William da bu köpeği edinmiştir. Özellikle Hermingny 1572’de hayatını kurtardığı söylenmektedir. Fransa’da Napolyon’un karısı Josephine’nin de “Fortune” adında bu cins bir köpeği vardı. 1860 yılında Çin İmparatorluk Sarayı ele geçirildiğinde birkaç tane Pug ve Pekinez cinsleri bulunmuş ve bu köpekler beraberlerinde tekrar İngiltere’ye götürülmüşlerdir. Bu cins, 1885 yılında AKC tarafından tanınmıştır. Bekçi köpekliği ve çeşitli numaralar sergileme bu köpeğin yeteneklerindendir.

Pug sahibi yorumlarını aşağıdaki yorum kısmından bırakabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz