Fakirblog, 25 Eylül 2017

Saç Boyama Hikayem: Sarı, Kızıl, Siyah

Size bu yazımda saç boyama maceralarımı anlatacağım. İlk boyama hikayem aslında boyamak amaçlı başlamamıştı. E küçüktük yaptık bir takım hatalar. Bir kaç yılıma mal oldu fakat yine uslanmadım. O zaman başlıyorum.

Saç Boyama ve Renk Tutturma

İlk saçımı boyattığımda aslında saçımı boyamak istememiştim. Gerçekten… Güzellik ürünleri satan bir mağazada bitkisel saç açıcı gördüm. Saçı yıpratmaz yazıyordu. Bitkisel lafını duyunca hemen inanıyoruz zaten milletçe. Lise 2’ye gidiyordum ve saçımda biraz değişiklik yapmak istemiştim. Büyümenin verdiği gazı almışız bir kere, hemen giyimi değiştir, saçı değiştir, o, bu.. Neyse, ben saçınızı yıpratmazı görünce hemen bir minnoşluklar, hemen inanmalar… Aldım geldim eve, o zamanlar bilmiyorum bir de saç nasıl boyanır. Aç bak değil mi, o kadar internette takılıyorsun. Annemden gördüğüm gibi hazırladım karışımı, başladım saçıma sürmeye. Uçlardan başlamam gerekirken sürmüşüm en üstlere. Bir de anneden görmüşüz beyaz kapatma yöntemi, diplere sürdüm bekledim bir güzel. 5 dakika sonra biraz şüphelenmeye başladım, yıkadım saçımı. Aynaya baktığımda saçımın üst kısmının platin olduğunu gördüm. Üstler platin, gerisi kumral. Hayal edemezsiniz, bir de yamuk yumuk sürmüşüm. Annem görünce baya dalga geçti tabi. Sonra kurtarmak için kumral renk boya aldık. Şu an rengi de markayı da hatırlamıyorum. Eve gelir gelmez boyadık. Bir baktım saç karamel tarzı değişik bir renk olmuş. Çok merak edenler için buyrun..

karamelimsi

Saç açıcı saçı yıpratır mı

Bak bak bir de kaşı boyamadım zarar gelmesin diye. Neyse bu en iyi hali zaten. Boyadıktan sonra bir daha ellemedim uzun süre. Saç açıcı sağolsun kocaman YIPRATMAZ yazısına rağmen, saçımı keçe gibi yapmıştı. Zeytin yağı, bakım yağlarıyla toparlamaya çalışırken, dibim geldi tabi. Boyayamıyorum da daha fazla yıpranmasın diye. Lanet boya akmıyor bir de. 2 ay bu şekilde gezdikten sonra omzumda kestirdim. O da ayrı bir hikaye. 3 kere üst üste kestirdim. Kuaför faciası da yaşadım boyadan sonra. Burdan ona da teşekkür ediyorum. Senin gelişigüzel kırptığın saçları düzeltebilmek için 2 yıl kısa saçla gezdim. Kısa kestirmemin nedeni hem yıpranmışlıktan kurtulmak hem de dipten gelen saçın daha az dikkat çekmesini sağlamaktı. Bu arada saçlarım yıkadıkça renk değiştiriyordu. Hürrem kızılından sarıya doğru yol aldı. İlk 5-6 ay baya zordu. O dip öyle bir kötü duruyordu ki, sanki herkes oraya bakıyormuş gibi.

Maalesef o halimin fotoğrafı yok. Yak bütün fotoğrafları, ona ait bütün eşyaları diyerek silmişim sanırım. Kafanızda canlandırmanız zor olmaz sanırım yarısı sarı yarısı kahve bir saç. Ombreyi ilk ben kullanmışım farkında olmadan. Uçlara indikçe boya daha da sevindim ve son bir kestirmeyle hepsinden kurtuldum. Lise 3 sonuydu son boya kırıntılarını attığım zamanlar. Lise sonda hiç bir şekilde saçımı ellemedim, gerekmedikçe düzleştirici, maşa kullanmadım. Uzun saç modaydı o dönemler, ama benim saçım kısa. Ben hep ters tepiyorum böyle şeylerde sanırım ya. Şu anda saçım uzun fakat moda kısa saç. Modayı yakalayacağım diye 4 yılda uzattığım saçımı kesemem kusura bakmasınlar.

Üniversiteye başlayınca bende yine bir saçtan sıkılma belirtileri çıktı. Baktım ombre diye bişey var. Daha Türkiye’de yeni yeni duyulmaya başlamış. Hemen soluğu kuaförde aldım. Fotoğraf gösterdim, aa bu krepe balyaj diyip başladı. Sonuçtan da baya mutluydum aslında. Dibi yine kendi saçımdı, fazla yıpranma da olmamıştı. Uçlarındaki sarılar falan hoşuma gitmişti. Buyrun o hali de burada.

ombre

Kumral saçı kızıl yapmak

Bilin bakalım kim bu saçtan da sıkıldı ? Yazının başında ikizler burcu olduğumu söylememiştim fakat bence anlamışsınızdır. Evet 1 yıl sonra bu saçtan da sıkıldım. Kuaföre gittim uçları kestirmek için. Kuaför ombre yapalım yine dedi. Ama ben bir kere sıkılmışım. Hiç ister miyim? Bir de artık o kadar yayılmıştı ki. Çarşıya çıktığımda herkesin saçı böyleydi. Ben de istemiyorum, başka bir renk olsun dedim. Demez olaydım. Renk kataloguna bakar bakmaz o kırmızı kırmızı parlayan renk beni aşık etti kendine. Kuaförümün bak pişman olursun, dip rengini kaybetme, yine ombre yapalım, bak kızıldan dönüş çok zor, sürekli akar, her ay boyatmak zorunda kalırsın demesine rağmen bir kere karar vermişim, döner miyim? Zaten o an yaptırmasaydım bile içimi kemirecekti. Yakışır mı diye bile düşünmedim. Sonucu sevdim, yani bence yakışmıştı. Buyrun bir de siz bu değişime bakın.

kırmızı

Böylelikle kızıl, kırmızı maceram başlamış oldu. Açıkcası ne desem bilmiyorum. Kızıl desem hayır kırmızı diyorlar, kırmızı desem kızıl. Kızıl diyorum ben. Başta aynaya baktığınızda bu kim be dediğiniz, sonradan sadece aynaya bakmak için 183219 kere banyoya gittiğiniz bir renk. Tabi acı gerçeği saçımı yıkadığımda gördüm. Yere baktığınız zaman inceden, ben adam mı kestim, acaba ölüyor muyum, anna gafam kanıyo annaaa hissine kapılabilirsiniz. Korkmayın. Bu kızıl sizin onu sevdiğiniz gibi sevmez sizi. Suyu hiç sevmez, atar kendini yerlere. Havluları çok sever, hiç bırakmak istemez. En büyük özelliği beyaz havluyu pembeye çevirmesi. Boyatanların bir çoğu yastık kılıflarını da çok sevdiğini söyledi. Bende öyle bir durum olmadı ama pembe bir havlum oldu.

Kızıl saç evde nasıl akıtılır

Banyoda yerleri pembe yapmasının bir nedeni var tabi. Hemen akıyor. Dibin gelmese bile boyamak zorundasın. Bu renkte dibimi boyayım bu ay sadece diye bir şey yok. Yani saçına rengi oturtanları bilemiyorum fakat benim gibi kısa süreliğine boyatacaksanız maliyetini göze almalısınız. Saçımın tamamı aynı renk olmadığı için 2 hafta sonra uçları pembeleşmeye başladı. 4. haftanın sonunda yer yer pembe, yer yer turuncu bir saçla yüzleşince tekrar boyatma kararı aldım.

kızıl2

Voila saç boyası kızıl

Bu 2. ve son kızıla boyatışımdı. Bu sefer gerçekten sıkılmadan rengi değiştirdim. Gerçekten. Boyattıktan 1 ay sonra tam da boyanın yenileneceği zamanlar, birazcık da baskıyla, bir anlık boşluğuma geldi ve koyu kestane boya aldım.Merak edenler için VOİLA 3.0 Koyu kestane rengi.  Amacım kendi rengine döndürmekti. Evde kendim boyadım ve anladım ki kızıldan kurtulmak öyle kolay değilmiş. Ee, sen değil miydin her yıkanışında kendini salıveren? Ne oldu da bırakıp gitmedin beni ? Yüzüne karşı git diyorum ama gözlerim kal gibi gibi de değil ? Başta kızıl ışıltılı bir kahve oldu. Yıkandıkça kızıl yüzünü göstermeye başladı yine. 2 haftada aktı ve tanımlayamayacağım bir renk oldu. Tabi bu arada kalan renkten de Nurella misali memnun olmayıp dudak büzünce, tekrar koyu kestane boyayayım da kapansın iyice kızıl dedim. Önceki aldığım boyayı bulamayınca, ay ne olacak aynı renk sonuçta deyip, Garnier çarpıcı renkler serisinin 3.0 Çarpıcı Koyu Kahve boyasını aldım. Fakat beklediğim gibi olmadı. Koyu kahve bir renk beklerken, siyah bir saçla karşı karşıya kaldım. Onun da fotoğrafı aşağıda.

 

siyah

Kızıl saç rengini değiştirme

Boyamamın üstünden 3 hafta geçti ve fazla akma olmadı. Sadece kızıl ışıltılar ortaya çıktı. Saçımı bir süre boyamama kararı aldım, biraz yıpranma oldu. Saçı kusturma yöntemiyle de kızıldan kurtulanlar varmış ama saçınızı kuaförde bırakıp çıkmanız gerekiyor. Saçımı bir daha kısa kestirmeyi göze alamadığımdan boyayarak kızıldan kurtulmaya çalışıyorum. Şimdilik boya maceralarım bu kadar. Boyadığım zaman güncelleme yapacağım.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ALİYE diyor ki:

    wow mükemmel olmuş neden değiştirdiniz rengini acaba..

Yorum Yaz