Fakirblog, 22 Kasım 2017

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ?

şahıs şirketi kurmak

Şahıs şirketini kimler tercih etmeli :

Genel olarak iş hacmi düşünüldüğü zaman senelik 70000 tl nin üzerine çıkmayan kişilerin şahıs şirketini düşünmesi tavsiye edilmektedir. Son dönemlerde kendisi para kazanan (online olarak yada evden) kişilerin kazançlarının araştırılmaya başlanması ile şahıs şirketlerine olan ilginin oldukça arttığını söyleyebiliriz. Şahıs şirketleri limited şirketlere oranla daha düşük vergiye, muhasebe ücretine sahip olduğu için avantaj olarak görülmektedir.

Tabi ki, şahıs şirketi her yönü ile artılara sahip değildir. Aynı zamanda cironun artmasıyla beraber vergi oranının da arttığı unutulmaması gereken bir konudur. Bu konuda %35lerin üzerine çıkan vergi ödeme ihtimaliniz olduğu unutulmamalı ve şahıs şirketi açmadan önce cirosunun dikkatle incelenmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Peki ama nasıl bir yol izlemeliyim?

Öncelikle bir muhasebeciye giderek işe başlama formunu dolduracak ve şirketin kurulumunun ilk adımlarını atacaktır. Genel olarak 1000 tl civarında bir rakam talep eden muhasebecilerin aylık ücreti ise maksimum 300 tl olmaktadır.

Nüfus cüzdanı, ikametgah, imza sirküsü ya beyannamesi, vekaletname, kaşeler, diğer kira belgeleri ve gider belgelerini sizden isteyecektir. Şahıs firması kurmanın ilk basamağı olarak muhasebeciniz ve sizin aranız da yer alan anlaşmadır.

Daha sonrasında ise yaptığınız işe bağlı olarak yazar kasa isteniyorsa ona uygun olarak bir yazar kasa masrafınız da olabilir. Şahıs şirketi kurmak vergi kaçırılmasının önlenmesi açısından son derece önemlidir. Evinizde kazancınız varsa ve bunu uygun zaman aralıklarıyla yeniliyorsanız bir şahıs şirketi kurmanızı tavsiye ediyoruz.

Daha ilerleyen zamanlarda gelirlerinizin artması ile beraber kurduğunuz firmayı büyütebilirsiniz. Aynı zamanda gelir düşüklüğü yaşanması ile de başka sorunlar ortaya çıkmadan şirketinizi kolaylıkla kapatabilirsiniz. Bu sayede hem vergi kaçırmamış hem de fazla zarar etmemiş olacaksınız.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz