Fakirblog, 21 Ekim 2017

Sayfa Açılış Hızını Arttırma Yöntemleri

Sayfa hızını arttırma için yapabileceğiniz bazı basit yollar olsa da tam anlamıyla, eksiksiz bir şekilde sayfa hızı optimize etmek istiyorsanız web programlamadan iyi seviyede anlıyor olmanız gerekir.İlk adım olarak size htaccess dosyası ile çok kolay olan ve etkili sonuç veren bir yöntemden bahsedeceğim. Bunu adım adım bir başka yazımda anlatacağım, şimdilik sadece ne olduğu ve nasıl etkilediğini öğrenelim.

Gzip ile Sıkıştırmayı Etkinleştirmek

Öncelikle websiteniz için hosting firmanızın size gönderdiği maildeki yönergeler ile websitenizin ftp adresine bağlanın bunun için filezilla ismindeki ftp programı kullanabilirsiniz.Buraya bağlandıktan sonra sitenizin dosyalarının bulunduğu en üst klasörde .htaccess adında bir dosya göreceksiniz. Bu dosyayı zengin kelime işlemci programı (benim tavsiyem notepad++) ile açın. Bu dosyanın en üstüne aşağıdaki kodu yapıştırın. Dosyayı kaydedin ve geri yükleyin. Böylece .htaccess gzip ile wordpress website sayfa hızı arttırma işlemini halletmiş olacaksınız

<ifModule mod_gzip.c>
mod_gzip_on Yes
mod_gzip_dechunk Yes
mod_gzip_item_include file \.(html?|txt|css|js|php|pl)$
mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$
mod_gzip_item_include mime ^text/.*
mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.*
mod_gzip_item_exclude mime ^image/.*
mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.*
</ifModule>

Resimleri Optimize Edin

Google arama motoru resimlerin yüksek boyutlarda olmasını sevmez çünkü bu sayfanın hızını düşürecektir. Bundan kaçınmak için daha küçük boyutlu resimler seçin. Aynı boyutta kalmasını istediğiniz bir resmi daha küçük yapmak için png veya diğer formatlar yerine jpeg formatını seçin. Jpeg resim formatı daha az yer kaplar ve böylece sayfa hızı arttırma işleminde bir adım öne geçebilirsiniz.Resimleri html yüklenirken resize etmeyin. Resimleriniz hangi boyuttaysa sizde sayfaya o boyutta yükleyin. Php yada başka bir dil ile müdahale edip resimlerin boyutunu değiştirmeyin.Son olarak resimlerin boyutunu html etiketleri ile belirtin.

site açılış hızını arttırma

Javascript Dosyalarını Küçültmek

Jquery gibi dosyaların bir kaç çeşidi olabilir. Siz bu dosyadan küçük bir kısmı kullanacaksanız full dosyayı sitenize eklemenize gerek yok.Bunun yerine min şeklindeki dosyaları yükleyin.Javascript dosyalarınızı bir kaç defa yüklenmesini engelleyin.

Küçük Css Nasıl Kullanılmalı

Css yazılarını bir başka dosyada tutmak en doğru yoldur. Fakat bazı durumlarda ekstra dosya açmak yerine kısa css ise bunları inline yani html etiketlerine ek olarak yerleştirmeniz daha doğru olacaktır. Google hız testi aracının önerdiği böyledir.

Css ve import özelliği

Css dosyalarınızı bir dğer css dosyası içinde eklemek için import terimi kullanılır. Fakat bu google arama motorunun sitenizi taramasını yavaşlatan bir durumdur.Bunu yapmaktan kaçının ve css dosyalarını en standart bilinen şekilde link şeklinde ekleyiniz.

Sayfa hızını arttıma

Karakter Kümesi Belirtmek

Sayfanızın karakter setini head etiketi içinde belirlemeyi kesinlikle unutmayın. Bunu yapmadığınız takdirde google bir çok karakter setine bakarak sitenizi incelemek zorunda kalıyor. Dolayısıyla bu durum google botunun zaman kaybetmesine neden olur. Siz elinizden geldiğince durumu kolaylaştırmaya çalışmalısınız. Sayfa hızını arttırma konusunda Google page speed testinin sonuçlarının hepsini çözmüş olmanız gerekir.

Dosyaların Sırasını Optimize Etmek

Dosyaların yüklenme sırası vardır. En önce css dosyalarını yüklemeniz gerekir ve sonrasında php-html verileri gelir. Javascript dosyalarını ayrıştırmayı en sona bırakabilirsiniz.

Website açılış hızını test edin

Sayfa hızı arttırma için en doğru testi google sayfa hızı testi aracı ile yapabilirsiniz. Bu aracı muhakkak siteniz için kullanın ve sonuçlarında high priority olan seçenekleri en kısa sürede çözmeye çalışın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz