Fakirblog, 22 Kasım 2017

SGK Sorgulama,Hizmet Dökümü,Rapor Sorgulama Ekranı

Eskiden beri SSK ve Bağ-Kur olarak adlandırılan iki farklı sistem, bir süre önce SGK olarak tek çatı altında toplandı. Bunun sonucunda da, SGK sorgulama ve hizmet dökümü işlemini E-Devlet üzerinden yapmaya başlamıştık ki, SGK kısa süre önce hizmet dökümü sorgulama işini, sadece E-Devlet üzerinden değil, SGK sitesi üzerinden de sorgulama yapma imkanı sağladı. Özellikle vatandaşlardan gelen şikayetlerin çok olması ve herkesin E-Devlet şifresi kullanmaması sonucu bu tür işlemi tekrar hizmete açan SGK olumlu bir işe imza attı diyebiliriz.

SGK sorgulama ve hizmet dökümü,rapor sorgulama yapmak bir çok kişi için önemli. Özellikle sigortamızın yatıp yatmadığını veya tam yatırılıp yatırılmadığını öğrenmenin yanı sıra, emeklilik yaşımız ve günümüz hakkında da bizlere çeşitli bilgiler sunabiliyor. Böyle bir sisteme anlık olarak ulaşabilmek elbette ki mühimdi.Fakat, her ne kadar bu verilere artık SGK üzerinden tekrar ulaşabilseniz de, sistem belli bilgileri bilmeden hizmet dökümü sorgulama işlemi yapmanıza izin vermiyor. Ayrıca eski sistemden farklı olarak eklenen bir şey daha var. O da Güvenli İnternet Protokolü olarak adlandırılan SSL sistemi. Eskiden sisteme girerken bu özellik yoktu ve aranılan bilgiler kötü amaçlı kullanabilecek kişilerin ellerine rahatlıkla geçebilirdi. Fakat bu SSL sistemi sayesinde, 128 Bitlik yüksek şifreleme teknolojisi ile aranılan bilgiler sistemde tutulmuyor. Bu da güvenli bir sorgulama işlemi yapmamıza olanak sağlıyor.

SGK sorgulama işlemini https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden direk olarak yapabilirsiniz.  Burada dolduracağınız alanlar;

  • Vatandaşlık Numaranız
  • Nüfusunuzun Kayıtlı Olduğu İl
  • Nüfusunuzun Cilt Numarası
  • Doğum Yılınız
  • Güvenlik Kodu ( resimde bulunan yazılar)

Bu alandaki bilgileri gerekli şekilde doldurduktan sonra, “Sorgula” tuşuna basarak sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Gayet basit ve kullanışlı bir sistem hazırlanmış olması tüm, SGK sorgulama işlemi yapacak kişiler için büyük kolaylık sağlıyor diyebiliriz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz