Fakirblog, 22 Eylül 2017

Soğanlı Ören Yeri ve Soğanlı Vadisi Gezisi

Soğanlı Kayserinin Yeşilhisar ilçesine bağlı bir köyüdür. Lokasyon olarak Kayseri ile Adana yolu üzerinde kaldığını görmekteyiz. Kayseri merkeze göre Nevşehir’e daha yakın olduğu için öncelikle Nevşehir üzerinde yapılacak bir Kapadokya gezintisinin ardından Soğanlıya gelinebilir. İlk rota Kayseri’den yola çıkıp Adana yolu üzerinden Yeşilhisar ilçesine gelmektir. Bu daha çok Kayseri üzerinden gelen ziyaretçilerin tercih ettiği bir rota olacaktır.

 Soğanlı Vadisi Nerededir ?

Nevşehir Merkezden, Derinkuyu’ya geçebilirsiniz. Derinkuyu yer altı şehirlerini gezdikten sonra, yine Nevşehir’in Mazı Köyü üzerinden Soğanlı’ya doğru ilerlemeniz mümkündür. Bu rotayı takip ederek  Nevşehir Merkez’den Soğanlıya geçmeniz 60 km sürecektir. Aynı şekilde Nevşehir’in Ürgüp ilçesi üzerinden Mustafapaşa köyü ve Damsa barajı üzerinden de Soğanlıya varılabilir. Bu rotayı takip ederseniz de Ürgüp üzeri 70 km Nevşehir üzeri 90 km de varırsınız.

Soğanlı Ören Yeri ve Soğanlı Vadisi

Soğanlı vadisi, bütünüyle Ihlara vadisi ile benzerlik gösteriyor. Hem yapı olarak incelersek biraz daha Nevşehir’e bağlı ilçelerde (özellikle Göreme ve Uçhisar) arasında yer alan vadilerle aynı yapılara rastlamak mümkündür. Fakat turizmin Nevşehir’de daha gelişmiş olması nedeniyle Soğanlı kafa dinlemek isteyen ziyaretçilerini daha bir içten kucaklıyor.

Soğanlı ören yeri ilk giriş yaptığınız anda binlerce mağarası ile dikkatleri çekiyor. Pek çok kaya kilisesi ören yerini oldukça farklı bir hale getirmeyi başarmış. Yukarıdan bakıldığı zaman Soğanlı ören yeri L harfi şeklinde uzanan Soğanlı vadisi içinde konumlanmış durumda…

Kapadokya’nın hemen her alanında olduğu gibi Soğanlı da 300 ün üzerinde Roma ve Bizans kilisesine sahip bunun en dikkat çekeni ise Kubbeli kilise, dönemde eşine rastlanmayan bir kubbeye sahip olan kilisenin kubbesi hala ayakta fakat kilise büyük oranda zarar görmüş…

Soğanlı Freskleri

İsa Peygamber ve havarilerini anlatan pek çok freskin yer aldığı Soğanlı Freskleri günümüze kadar gelmeyi başarmış durumda, bu bakımdan gezmek ve yenilikleri keşfetmek için ziyaret edilebilir. Soğanlı’yı ziyaretimiz sırasında karşımıza çıkan ilk nokta ise kamp yapan yada karavanı ile yolculuk yapan yabancı turistler oldu. Ne yazık ki bu güzel mekan Türkler tarafından çok fazlan bilinmese bile yabancı turistlerin bir hayli ilgisini çekmeyi başarmış… Aynı zamanda Türkçe internet sitelerinden daha çok yabancı dilde soğanlı valley hakkında bilgi sahibi olmakta mümkün oluyor. Bu durum bile yabancıların ne kadar büyük bir ilgi duyduğunun göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Soğanlı Bebekleri

Nevşehir’de sıklıkla gördüğümüz bez bebeklere, Soğanlıda da rastladık. İyi bir hatıra olarak gelecek nesillere aktarılması gereken bu bez bebeklerden de almanızı tavsiye ediyoruz.

Soğanlı Vadisi Giriş Ücreti

Soğanlı vadisi ve Soğanlı ören yeri giriş ücreti, müzekart ile sağlanıyor. Dolayısıyla tüm Türkiye’de olduğu gibi Soğanlı Ören yeri ziyaret edilirken de müzekartınızı kullanmanız yeterli olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz