Fakirblog, 22 Ekim 2017

Tabletlerin Pil Ömrünü Arttırmak

tabletlerde pil ömrü

Günlük hayatta devamlı olarak kullandığımız tabletlerden daha uzun pil ömrü ile nasıl faydalanabiliriz? Özellikle bilgisayarların pabucunun dama atıldığı şu günlerde her işimizde ya cep telefonlarından yada tabletlerden yararlanıyoruz. Bunun içinde tabletin pil ömrünü maksimum seviyede tutmak için bazı adımlar atmak gerekiyor. Sizler için bu adımları sıraladık ve en fazla yapılan yanlışları ve yapılması gerekenleri bir arada sıraladık. Öncelikle tabletlerinizin pil ömrünü korumak için yapılması gerekenler arasında ilk sırada ekran parlaklığını düşürmek olduğunu söyleyebiliriz. Kapalı alanlarda ekran parlaklığını mümkün olduğu kadar kısık tutarak hem daha uzun süre şarjının gitmesini sağlayacak hem de tabletinizden maksimum verim alabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazen dışarıya çıktığınız zamanda belli oranda ekran parlaklığı artırılabilir ama tam kapasitede çalışması için illa ki ekranın doğrudan güneş alması gerektiğini de unutmamak gerekiyor.

Tabletlerde Pil Ömrünü Ne Etkiler

Pil ömrünün artırılması için diğer bir seçenek ise kablosuz bağlantıların kullanılmadığı zaman kapatılmasıdır. Bazen açık kalan kullanılmayan yada 3g bağlantısı ile birlikte açılan wireless bağlantısı kapatılırsa tabletlerde pil ömrünün artırılması için olumlu bir adım daha atılmış olacaktır.

Göz ardı edilen bir diğer konu başlığı ise arka planda çalışan uygulamalardır. Bunlar arasında genellikle sık tercih edildiği için oyunlar ve facebook göz ardı edilir. Aynı zamanda aktif olarak e posta almıyorsanız e posta uygulamalarının da kapatılması ekstra pil ömrünün gitmesinin önüne geçecektir. Bir diğer önemli husus ise otomatik güncellemelerdir. Tabletinizde bulunan ve kendiliğinden güncelleme sağlayan tüm konuların önüne geçmek için bu seçeneğin kapatılmasının da son derece büyük bir önemi bulunur. Periyodik olarak devamlı kullandığını uygulamalarının güncellemesini yapmanız durumunda hem pilinizden yememiş hem de güncel kalmış olursunuz.

Konum Bilginizi Kapatın

Tabletinizin pil ömründen maksimum seviyede yararlanmak istiyorsanız mevcut GPS bağlantısını kapatabilirsiniz. Bu durumda hem piliniz daha uzun süre dayanır hem de ekstra uygulama çalıştırmamış olursunuz. Aynı şekilde uygun uygulamalarda kullanılmaması durumunda (facebook ve swarm gibi) konum bilgisinin de gereksiz açık kalması pilinizin erken boşalmasına neden olacaktır.

Pil kullanım alışkanlıklarınızı gözden geçirmeyi de unutmayın. Örneğin devamlı olarak kullandığınız uygulamalar esnasında ne kadar pil ömrü tükettiğinizi iyi analiz ederseniz bu uygulamaları kullanmaz yâda daha az kullanabilirsiniz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz