Fakirblog, 22 Ekim 2017

Tycoon Oyunları Dosyası

tycoon oyunları

Oyun oynama alışkanlıklarımız değişti. Eskiden bilgisayar başında yaptığımız her şey gibi oyunları da artık tablet ve cep telefonlarında hatta konsollarda oynar olduk. Hem alışkanlıklarımız hem de sistemlerimizin değişmesi eski oyunlarının aynı eski fotoğraflar gibi anılarda kalmasına neden oldu. Hala geçmişe dönüp oynadığı güzel oyunları hatırlamak isteyenler varsa tek tek bu oyunları yazmak istedim. İlk bilgisayarım olduğu zaman yanlış hatırlamıyorsam henüz Windows yoktu yada yeni yeni çıkıyordu. Üç beş sene içerisinde hem yeni oyunların çıkması hem de benim bu konuda uzmanlaşmaya başlamam ile en favori oyunlarım arasında doom, duke nukem, speed ve test drive gibi oyunlar geliyordu.

Bunlar arasında öyle bir tanesi var ki onu hiçbir şeye değişmem. Hangisi mi tabi ki: transporting tycoon deluxe (o zamanlar deluxe falan yoktu) benim hayatımda tycoon oyunlarının başlangıç oyunu olarak bu oyunu söylemek yanlış olmayacaktır. Oynamak için Mouse gereken bu oyunda temel amaç taşımacılık yapmaktı. Ham maddeleri fabrikalara, yolcuları şehirlerden şehirlere, aynı zamanda üretilen mamülleri fabrikalardan şehirlere taşımacılık yaparak zamanın ilerlemesini sağladığınız bu oyunda kısa süre içerisinde zirveyi görüyordunuz. Bazı rakipler sinir bozucu şekilde ortaya çıkıyor ve sizin işinizi bozacak taşımacılık faaliyetlerinde bulunuyorlardı. Örneğin bir ormanda üretilen mamullerin yüzde seksenini siz taşırken bir anda bir tren hattı döşeyip o da pastaya ortak olmaya çalışıyordu. Ormanın üretim miktarı belli olduğu için trenlerinizin ve diğer taşımacılık araçlarınızın kapasitesi de belli oluyordu bu bakımdan gelirleriniz bir anda aşağıya çekiliyordu.

Transporting Tycoon Deluxe Nasıl Bir Oyun

Aynı şekilde taşımacılık faaliyetlerini deniz yolu, kara yolu, hava yolu ve tren yolu şeklinde gerçekleştirdiğimiz oyunun o zamanki sürümünde belli bir bitiş noktası araç sayısında bir limit ve alanın genişliği konusunda belli kısıtlanmalar bulunuyordu. Oysa ki zamanın ilerlemesi teknolojinin bu oyunun severlerinin yeniden ön plana çıkmasına neden olmuş olacak ki internet üzerinde kısa bir araştırması sonrasında bu oyunun deluxe versiyonunun, serverlarının ve yeni sürümlerinin güncellenerek yayınlandığını gördüm. Artık araç sayısında sınır bulunmuyor ve devasa haritalarda oyun oynama imkanına ulaşmak mümkün oluyordu. Üstelik ilk sürümünde olan eksiklikler düzeltilerek sayıları binlere ulaşan araçlarımızı gruplandırarak yenilemek yada komple satma gibi insanı yoran özelliklerinin de düzeltilmesi mümkün olmuş.

transporting tycoon deluxe

Son sürümü ile birlikte bu oyunda artık yeni şehirler fabrikalar kurabiliyor ve taşımacılığı biz yönlendirebiliyoruz. Yapay zekanın gelişmesi için çeşitli eklentilerin yapıldığı da unutulmamalı rakiplerimize borç verebiliyor ve istersek komple fabrikasını satın alabiliyoruz. Uygun bir server bulmanız durumunda arkadaşlarınızla bu oyunu oynayabiliyorsunuz. Tek yanlış yanı ise siz oyundan çıktıktan sonra taşımacılığın devam ediyor olması gibi görünüyor çünkü böyle olması durumunda bir anda bilgisayarınızın başına oturup servera ulaştığınız zaman milyarlarca dolarlık bir birikimin sizi beklediğini görüp şaşırabiliyorsunuz. Oyunun yeni versiyonun en büyük özelliği de sınırsıza yakın bir harita genişliğine sahip olması şeklinde anlatılabilir. Öyle ki 4096×4096 lık bir alan içerisinde taşımacılık yapmaya kalktığınız zaman (oyun zamanı ile) iki ayda en süratli uçakların kat ettiği bir mesafenin ortaya çıkması söz konusu oluyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz