Fakirblog, 21 Ekim 2017

Üç Güzeller Peri Bacaları Nerede,Nasıl Gidilir ?

Kapadokya dendiği zaman herkesin aklına peri bacası gelir. Bundan 3 – 4 sene öncesinde Nevşehir gezisinden dönen bir arkadaşım Kapadokya’da her yerde “peri bacası olduğunu düşünüyordum.” Demişti.

Genel olarak peri bacaları, Kapadokya içerisine dağılmış bir halde bulunsa bile şapkalı peri bacası olarak aklımıza gelen peri bacalarının sayısı da sanıldığı kadar fazla değildir. Bu bakımdan uygun bir gezi rotası yada ayrıcalıklı bir rehber ile hepsini ayrı ayrı görmek mümün olabilir.

Üç Güzeller Peri Bacaları

Kapadokya’nın simgesi haline gelmeyi başarmış üç güzeller peri bacaları söz konusu olduğu zaman hiç şüphesiz en çok resmedilendir. Pek çok dergide, otel tanıtımlarında, kartpostallarda yani aklınıza gelen her türlü yer de onları görmeniz mümkün olabilir.

Bütün Kapadokya’yı gezen biri olarak şu kadarını söyleyebilirim. Hiç olmadık yerde karşınıza çok güzel bir manzara çıkacaktır. Bu manzara, muhteşem renkler ile birleşerek farklı görüntülerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu bakımdan farklı peri bacalarının da farklı noktalarda kendini göstermeye başladığı açıktır. Söz gelimi Çavuşin’de bir vadide küçük bir peri bacası üç güzellerin yanında minyatür bir peri bacası gibi kalabilir.

üç güzeller nerede

Aynı şekilde Uçhisar’da da benzer bir peri bacasına rastlamak mümkündür. (Aynı şekilde devasa ve alışık olduğumuzun dışında kare bir şapka ile) Genel olarak 3 adet (hatta 4) şapkalı peri bacası sadece üç güzeller de sergilenmektedir.

Üç güzeller peri bacaları nerededir

Eğer tur ile Kapdokya’ya geldiyseniz muhakkak aracınız üç güzellerin önünde fotoğraf çekip güzelliğine göz atmanız için duracaktır. Kendi aracınızla geliyorsanız Nevşehir – Ürgüp otoyolunun Ürgüp girişinde sol kolunuzun üzerinde kalacaktır.

En son gittiğimde (yaklaşık 3 sene önce) üç güzellerin hemen karşısında bir deve bulunuyordu. Burada deveye binerek turlamanız da mümkündür. Aynı şekilde Paşabağında da deve ile turlayabilirsiniz. Bir hafta öncesinde gittiğimde ise daha güzel bir devenin orada olduğunu gördüm. Aynı deve, değildi. “Önceki deve öldü mü?” diye sormak geldi içimden vazgeçtim…

Aynı zamanda üç güzeller Nevşehir ve Kapadokya’nın tanıtılası açısından da son derece büyük bir öneme sahiptir. Farklı noktalarda karşımıza çıkıyor olmasına karşın bu kadar karakteristik üç peri bacasını bir arada bulmak sanırım başka yerde mümkün olmayacaktır.

üç güzeller nasıl gidilir

Ürgüp Üç Güzeller Hakkında Bilgi

İnternet üzerinde üç güzeller yazıldığı zaman mitolojik bir hikaye karşınıza çıkmaktadır. Bu hikayede en güzel üç tanrıçanın seçilmesi için düzenlenen bir yarışmadan bahsedilir. Ürgüp’te bulunan Üç güzellerin bununla alakası var mı bilmiyorum. Fakat gerçekten ayrıcalıklı bir gezi rotasının baş kahramanı olarak karşımıza çıkabilir.

Başka nerede buna benzer peri bacası var? Diye soracak olursanız Kapadokya’nın genelinde peri bacası görmek mümkündür. Fakat benim en çok dikkatimi Paşabağında bulunan şapkalı peri bacası çekmişti. Aynı şekilde Devrent Vadisi’nde yer alan deve şeklinde ki peri bacasının da görenleri hayran bırakacak kadar güzel olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Ürgüp, Kapadokya, Nevşehir gerçekten bir masal diyarı… Son derece güzel peri bacaları, manastırları, mağara içinde bulunan yerleşimleri ile oldukça güzel bir seyahat noktasıdır.

Kapadokya’ya kadar gitmişken yapmadan dönmemeniz gereken en önemli şey ise vadi yürüyüşleridir. Uygun bir şekilde mevsiminde yapılacak vadi yürüyüşleri ile günün yorucu etkilerinden kurtularak sizler de farklı bir noktaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Vadi yürüyüşleri sizi daha ayrıcalıklı bir tatil seçeneğine ulaştıracaktır. Fakat bu konuda tercihinizi deniz, kum ve plaj üçlüsünden yana kullananlardansanız Kapadokya’nın ve Nevşehir’in size sunacağı şeylerin de kısıtlı olduğunu söylemek mümkündür. Bu bakımdan gezmeden önce gideceğiniz noktaları iyi araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yasn diyor ki:

    çok güzel yazı olmuş yönetici kardeş

Yorum Yaz