Fakirblog, 22 Eylül 2017

Vücut Geliştirmede Başarılı Olmanın Kuralları

Antrenman programı oluştururken kişinin vücudunu tanıması çok önemli. Çünkü vücudumuz günün her saniyesinde beyinle iletişim halinde. Beynimizin onu dinlemeye karar vermesi ise vücudumuzun ondan istediğimiz şeye nasıl tepki verdiğimize bağlı. Bu yüzden uzmanlar fitness’a başlarken aşağıdaki ipuçlarını değerlendirmek gerektiğini belirtiyor.

Vücut geliştirme de dikkat edilmesi gerekenler

1. Amacınızı belirleyin

Sakin ve realist davranın. Eğer spor salonuna belirli bir amacınız olmadan gidiyorsanız hiçbir sonuç alamazsınız. Kendinizi motive etmelisiniz. Herkesin hayal ettiği, kendine örnek aldığı ve olmak istediği bir model vardır. Farklı modellere, farklı antrenman ve metotlarla ulaşabilirsiniz. Ama unutulmamalıdır ki ilk önce genel olarak vücudun güçlenmesi ve sakatlık riskini en aza indirmek için 8 haftalık bir döneme ihtiyacınız vardır. Yeni sağlam bir temel oluşturmak için bu süre önemlidir.

plato evresi nedir

2. Öncelik sağlık

Vücudunuza kulak vermeyi öğrenin. Çünkü organizmanız ne durumda olduğunuzu herhangi birinden daha iyi biliyor. Ayrıca onu fazla da zorlamayın. Egzersiz yaparken hissettiğiniz farklı acılarla temas kurun. Mesela çalıştırmaya alışık olmadığınız bir kası çalıştırdığınızda hissettiğiniz acı monoton ve hafif bir acıdır. Bu acı size biraz dinlenmeniz gerektiğini ve toparlanmadan sonra devam etmeniz gerektiğini söyler. Birde vücudun tek bir uzvunda veya gerginlik gibi, yanlış bir hareket yapılınca tek yönlü keskin acı hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda antrenmanı hemen sonlandırmalısınız.

3. Haftalık program yapın

Genel antrenman evresini geçirdikten sonra haftada kaç gün antrenman yapacağınızı belirlemeniz gerekir. Mesela haftada 3 gün çalışacaksanız gün aşırı olarak vücudun tüm kaslarında çalıştırmaya yönelik çalışmalısınız. Eğer 4 gün çalışacaksanız programınızı 2’ye bölüp farklı kas gruplarını ayırarak çalıştırabilirsiniz. Örneğin, bir gün göğüs, sırt, biseps, diğer günde omuz, triseps ve bacak çalışmalısınız. Böylelikle kaslarınızı dinlendirme olanağınız olur. Eğer 5 veya 6 gün çalışacaksanız ağırlık programını 3’e bölebilirsiniz. Örneğin bir gün göğüs, sırt, diğer gün omuz, biseps 3. günde omuz ve triseps olarak en temel metotlarla antrenman yapabilirsiniz.

4. Küçük kaslara önem verin

Tabii alternatif birçok antrenman metodu var. Bu noktada amacınızı belirlemeniz çok önemli. Eğer kas kitlenizi çok arttırmak istemiyor ama fit bir görünüm ve sağlık için haftada 5 gün spor yapmak istiyorsanız küçük kaslara önem verin. Büyük kasların çalışılması kas kitlenizi arttırmak için önemlidir. Ancak sakatlık riskini azaltmak için küçük kas çalışmaları çok önemli yer tutmaktadır.İşte bu amaca ulaşmak için bir haftalık örnek bir antrenman listesi:

Pazartesi -Fonksiyonel Antrenman
Salı – Pilates
Çarşamba – Ağırlık Antrenmanı
Perşembe – Yüzme
Cuma – Ağırlık Antrenmanı
Cumartesi – Yoga
Pazar – İstirahat

vücut geliştirme kuralları

Plato Evresi Nedir ?

Plato evresi, her spor dalında yaşanan, gelişimin durduğu dönemdir. Geçici veya kalıcı olabilir. Yani bir dönem yerinde sayan sporcu, yeterince inatçı olursa bulunduğu plato evresini geçebilir. Fitness’da da hem yağ yakarken hem kas yaparken plato evresine girilebilir. Bunda moral bozacak bir şey yoktur. Böyle dönemlerin yaşanması çok doğaldır. Eğer gerçekten doğru yolda iseniz, çalışmalarınızda disiplinli devam etmeniz plato evresinin kırılmasına ve amaçlarınıza ulaşmanızı sağlar.

Plato Dönemi Ne Kadar Sürer ?

Antrenman programında ilk 1-2 hafta vücut nörolojik olarak adapte olup hareketleri anlar. 2 ve 6 hafta arası fiziksel gelişim sağlanır. 6-8 Haftadan sonra vücut platoya geçer. Yani programlarınızı 6 haftalık düzenleyin ve her 6 hafta da bir mutlaka sisteminizi değiştirin. Çalıştığınız kas grubunu en az 35-36 saat dinlendirin. Gece 00.00-06.00 arası uykuda olun. Dinlenme evresinde iyi beslenin, bir sonraki yazımda beslenmeye yer vereceğim.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz