Fakirblog, 19 Eylül 2017

Vücut Geliştirmede Beslenmenin Önemi

Vücut geliştirme bir spor dalıdır. Temel olarak kasları geliştirme ve kas şekillerini korumaya dayalı bir spor dalıdır. Hemen hemen her erkek vücudunun güzel görünmesini ve sıkı kaslarının olmasını ister. Spor dalımız ne olursa olsun güzel kaslarımızın olmasını hep istedik öyle değil mi?

Vücut Geliştirmede Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Vücut geliştirmede temel konu kas geliştirme olduğunu hepimiz biliyoruz ve  gene biliyoruz ki bu işlem sadece idmanla olmaz, bu çok zor bir ihtimaldir. Aslında en temel gelişmeyi beslenme faktörü oluşturmaktadır. Beslenmenin vücut gelişiminde önemi çok büyüktür. Eğer iyi kaslara sahip olmak istiyorsanız beslenme sağlıklı bir beslenme programına sahip olmalısınız. Beslenme programınızı iyi ayarlamanız sizin işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Kasların düzenli  gelişmesi için tek başına protein yetersiz kalacaktır. Bunun yanında sağlıklı beslenme işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Beslenmenizi doğru bir şekilde gerçekleştirdiğiniz takdirde ‘en çok’ bir gelişme beklemek kalitesiz yakıt ile araba kullanmaya benzetilir. Bazı sporcular, vücut geliştirme salonlarında ya da ilgili internet sayfalarda vücudunun artık gelişemediğini bunu başaramadıklarını şikayet ederler. Bu şikayetçilerin bazıları idman sistemlerini değiştirmek ister bazıları ise gıda takviyesi (supplement) almak ister ancak kimse beslenme periyoduna değinmez. Fakat bilinmesi gerekiyor ki vücut geliştirme de beslenme periyodu çok önemli bir faktördür.

kas yapan besinler

Vücut geliştirme detoks kürü

Öncelikle sabah neler yapmanız gerekiyor onlardan bahsedelim. Her şeyden önce disipline sahip olmanız gerekiyor. Sabah erkenden kalkıp (saat 6-7 civarı) kaynamış su içerisine bir iki damla elma sirkesi ve bir çay kaşığı limon sıkıp ılık hale gelince içmeniz gerekiyor. Bu sizi gün boyu zinde tutacaktır. Bu işlem vücudunuzdaki toksinleri atmış olacak ve sizin zinde kalmanızı sağlayacaktır.

Vücut geliştirmek için ne yenir ?

Proteinler: Yumurta, balık, tavuk-hindi eti, peynir, keçi sütü, az yağlı yoğurt, whey protein tozu.

Karbonhidratlar: Yulaf, çavdar ekmeği, kepekli ekmek, bal, doğal ve şeker katkısız pekmez, mevsiminde meyve ve sebzeler, mısır, bulgur pilavı, doğal ev çorbası.

Yağlar: Zeytinyağı

Daha sağlıklı bir programınız olsun istiyorsanız beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz