Fakirblog, 22 Eylül 2017

WordPress Sayfanızın Açılışını Hızlandırın

Sitenizin , gerek ziyaretçileriniz gerekse Google için oldukça önemlidir. Günümüzde sitenizin açılış hızının ne kadar olduğunu, hangi dosyaların daha uzun sürede yüklendiği ve sitenizin hangi bölümünde sitenizin açılışını yavaşlatan bir eklentinin bulunduğunu öğrenmek mümkündür. Bu araçları kullanarak sitenizde açılış hızını daha da kısaltmanız mümkündür.

WordPress altyapısı kullanan kişiler ise bu işlemleri eklentiler sayesinde daha kolay bir şekilde yapabilmektedir. İşte sizler için derlediğimiz sitenizin açılmasını daha da hızlandıracak 7 yöntem;

Kullandığınız eklenti sayısını minimum tutun

Sitede kullandığınız her eklenti, sisteminizi yoracaktır. Bu nedenle gerçekten ihtiyacınız olan eklentileri kullanmanız önemlidir. Bu konuda eklentilerin zararlı olmasından daha çok tüm eklentilerin sitenizde bazı işlevleri yerine getirmek için çalıştığını dikkate almak gerekir. Bu da ister istemez arka planda işleyen işlerin gecikmesini ve sitenizin açılışının gecikmesini sağlayacaktır. Bu tür durumlarda W3 Total Cache eklentisini kullanmanız sisteminizde gözle görülür derecede bir hızlanmaya yol açacaktır.

Resimlerinizi optimize edin

Sitelerdeki yüklenme hızını en çok etkileyen etkenlerin başında sitede kullanılan görseller gelmektedir. Özellikle optimize edilmeyen, ölçeklendirilmeyen ve Google üzerinden boyutuna bakılmadan siteye atılan resimler yüksek boyutlarda olabilmektedir. Özellikle internet hızı düşük olan kullanıcılarda, resimlerin yüklenmesi bu nedenle uzun sürebilmektedir. Bu tür durumlarda Smush.İt eklentisini kullanmanız yeterli olacaktır. Smush.İt, sunucu olarak sitenizi kullanmadığı için sitenizi de yormayacaktır.

wordpress açılış hızı

Flashtan uzak durun

Flash eklentilerin ve görsellerin yüklenmesi gecikmeye sebep olduğu gibi günümüzde pek çok mobil cihazda desteklenmediğinden dolayı görülememektedir. Bu nedenle flash kullanmaktan kaçınmalısınız.

Temanızı iyi seçin

Temaların artık tasarım ve kodlama aşamasında en çok dikkat edilen noktası seo uyumlu olmasıdır. Buradaki seodan kasıt ise, olabildiğince az ve temiz kodlarla, sitenin hızlı ve stabil şekilde çalışmasıdır. Bu konuda GTMetrix gibi sitelerden ya da eklentiler sayesinde temaların nasıl çalıştığını, hangi bölümlerinin gecikmeye neden olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu konuda özellikle Genesis temaları oldukça popülerdir ve iyi bir seçimdir.

WordPress için uygun bir sunucu seçin

Günümüzde hosting olayında çerez parasına hizmet sunan firmalar türemiş durumda. Fakat sitenizde sunucu kaynaklı bir sorun olsun istemiyorsanız mutlaka kaliteli bir hosting şirketi ile çalışmanız gerekiyor. Yabancı sunucuları da tercih edebilirsiniz. Zira zaman zaman indirim kodları ile birlikte çok uygun seçenekler bulunuyor.

Bulut sistemlerini kullanmak siteniz için yapabileceğiniz en iyi işlerin başında gelmektedir. Bu konuda CDN kurarak, sitenizi bulut sunuculara bağlayabilirsiniz. Bu uzmanlık gerektirir. Yazılımcınızdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

Sitedeki açılış hızını etkileyen diğer bir etken de reklamdır. Reklamlar özellikle hareketli bannerlar şeklinde hazırlandığından boyutları yüksek olabilmektedir. Üstelik çoğunlukla (Adsense ve diğer PPC siteleri gibi) dış sitelerden çağırıldığından dolayı açılışı geciktirmektedir. Bu konuda en iyi site Adsense’dir. Kullandığınız reklamları bu açıdan da incelemeniz iyi olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz