Fakirblog, 22 Eylül 2017

Yaşlanan Köpek Nasıl Anlaşılır ve Bakımı

Köpekler yaşlanmaya başlayınca sevgiye daha çok ihtiyaç duyarlar. Köpeğinizin size yıllardır sağladığı sadakati ve sevgiyi şimdi ona geri verme zamanı. Bazı köpek türlerinde yaşlanma belirtilerini özellikle gözlemlemeniz lazım. Bu köpekler acı çektiğinde bile kolay kolay belli etmezler. Retriever ve Terrier türleri genellikle bu kategoridedir.

Köpeklerde yaşlılık belirtileri

Tedaviyi kabullenmek yerine önlem almak her şeyden önemlidir. Yaşlı köpeğinizin sağlığındaki değişiklikleri anlamak için en iyi çözüm haftalık kontroldür. Bu kontrolü yaptığınız zaman en ufak değişikliği bile fark edeceksiniz. Olası bir hastalığı erkenden teşhis etmek tedavi aşamasında çok büyük yarar sağlar. Sadece bu açıdan değil, köpeğinizi tedavi süresince atılan iğnelerin vereceği acıdan kurtarma açısından da önemlidir. En iyi dostunuza yapacağınız bu iyilikten kaçınmayacağınızdan eminiz.

Yaşlı köpek nasıl anlaşılır

Bir yolu, veterineri belli sıklıkla ziyaret etmek ve ondan köpeğinizi nasıl kontrol etmeniz gerektiğini göstermesini rica etmektir. Böylece hangi durumların normal, hangilerinin anormal olduğunu saptamayı öğreneceksiniz. Örneğin; nabız, vücut ısısı, solunum ve kan dolaşımıyla ilgili değerler. Bunu evde yapmaya başlayınca bütün ölçümlerinizi not edin. Bu şekilde haftalık bir veri oluşturmuş olursunuz.
Önemli hastalık belirtilerini bu şekilde belirlemeye ek olarak Evcil Hayvan Kontrolü adı verilen evde izleme yöntemiyle de köpeğinizi takip edebilirsiniz. Bu aletin kullanımı kolay olduğu gibi kedi ve köpeklerinizi bazı semptomlar ortaya çıkmadan önce bile kontrol etmenizi ve ilgili anormallikleri saptayabilmenize olanak verir. Alet sadece dakikalar içinde tarama yapar ve köpeğinizin en önemli hastalıklardan hangilerinin belirtilerini gösterdiğini ekrana yansıtır. Veteriner ziyaretlerinin yanında bu aleti kullanmanız, köpeğinizin sağlığını sadece yaşlıyken değil yaşlanana dek geçirdiği sürede de korumanızı sağlar.

Yaşlı köpek bakımı ve Kontrolleri

Vücut Isısı

Köpeğin vücut ısısıyla başlayalım. Bu ısı normal şartlarda 99,5° ve 102,5° olmalıdır. 103°’yi geçtiğinde ateş başlar. Eğer yapabiliyorsanız yağlı rektal termometreyle köpeğinizin ateşini ölçebilirsiniz. Dijital termometre ise daha çabuk sonuç verir. Diğer bir seçenek de kulak içi ölçme yöntemidir.

Nabız , şimdi kalpte neler olup bittiğiyle ilgilenelim. Nabız sayısını veterinere sormakta fayda var çünkü bu sayı farklı köpek türlerine ve büyüklüğüne göre değişir. Köpeğinizin türüne göre normal nabız sayısını öğrendikten sonra köpeğiniz üzerinde bunu ölçebileceğiniz iki yer vardır. Bir tanesi köpeğin arka bacaklarının üst uyluğudur. Burada uyluk atardamarı bulunur. Diğeri ise sol ön bacağın arkasındaki göğüs bölgesindedir. Atışları dakika bazında sayın. Ya da 15 saniye sayın ve 4 ile çarpın. Normal atış sayısı 60-150 arasındadır ancak köpeğinizin türüne göre normal nabız sayısını öğrenmeniz önemlidir.

Solunum, diğer bir adıyla nefes alma, sağlık kontrolünün diğer bir ölçüm unsurudur. Yalnız bu ölçümü köpeğiniz oyun oynadıktan veya sıcaktan bunaldıktan sonra yapmayın; rahat bir anını seçmeye çalışın. Yaşlı köpeğiniz için neyin normal olduğunu bildikten sonra nefesindeki değişiklikleri ve sorunu tespit etmeniz kolaylaşır. Ortalama nefes sayısı dakikada ortalama 10-30 kezdir ancak yine köpek türüne ve büyüklüğüne göre bu sayı değişir. Nefesi 15 saniye boyunca da sayıp 4 ile çarpabilirsiniz.

Kan dolaşımı da kontrol edilmesi gereken diğer bir etkendir. Kan dolaşımı, besinlerin dokulara taşınması açısından insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da çok önemlidir. Köpeğin dudağını kaldırıp köpek dişinin üstündeki dişetine parmağınızla bastırarak kan dolaşımını kontrol edebilirsiniz. Parmağınızı çektiğinizde dişetinin kaç saniyede normal pembe rengine döndüğünü hesaplayın. Birkaç saniyeden fazla sürerse bir sorun var demektir ve hemen veterinerinize başvurun.

NOT: Bu bilgiler, veteriner tavsiyesinin yerini tutma amaçlı değildir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz