Fakirblog, 25 Eylül 2017

Yatırım Fonu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanlarda katılma belgesi karşılığında toplanan paralar ile, belge sahibi hesabına, riski dağıtılması amacıyla ve inançlı mülkiyet esasına göre sermaye piyasası araçlarıyla ulusal piyasalarda ve uluslararası borsalarda işlem görmekte olan altın ve kıymetli madenlerden meydana gelen para havuzunu işletebilmek için kurulan mal varlığına yatırım fonu adı verilir.

Fon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Yatırım fonlarına yatırım yaparken bir risk alındığını unutmayın. Fon tarafından alınmış olunan menkul kıymetin değer yükselebileceği gibi düşebilirde. Yatırım yapılan paranın bir bölümü kaybedilebilir. Her fonun farklı riskleri vardır. Genelde potansiyel olarak yüksek gelir alabilmek için yüksek riski göze almak gerekir.

yatırım fonu avantajları2- Yatırım yapmadan önce ilgilenmiş olduğunuz fonun amacı ve riski size uyup uymadığına karar verin. Bu kararı verebilmek için uzman bir kuruluş yada yatırım danışmanından yardım alabilirsiniz.

3- Bütün menkul kıymet yatırımında özel olarak yatırım fonlarına yapılmış olan yatırımda, geçen dönemde o menkul kıymetin veya yatırım fonunun elde etmiş olduğu gelirin gelecek dönemde de getiri elde edeceğinin hiçbir garantisi yoktur. Bunu bütün yatırımcıların bilmesi gerekir. Bu tarz yatırımlarda genellikle geleceğe yönelik beklentilerle yatırımcının risk ve vade tercihi fonun risk ve vade yapısıyla uyumuna dikkat etmek gerekir.

Örnek vermek gerekirse; yatırımcı önümüzdeki dönem içi hisse senedi piyasasında bir yükselme beklentisi söz konusuysa hisse senedi yada a tipi fon katılma belgesi satın alması veya oranda bir düşme beklentisi söz konusu ise tahvil ve bono fonu veya b tip fon katılma belgesi satıl alabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz