Fakirblog, 25 Eylül 2017

Yatırım Fonu Çeşitleri Nelerdir

yatırım fonu çeşitleri

Yatırım fonları, içerdiği yatırım araçlarının genel portföy içerisindeki payına ve özelliklerine göre farklı türlere ayrılır. Bu bir anlamda yatırım avantajı sağlar. Uzun vadede kazanmak için birbirinden farklı fonları denemeniz gerekmektedir. Dilerseniz bu fon çeşitleri arasından özelliklerini inceleyerek değinelim.

Genel olarak 12 farklı fon türü vardır.

1) Hisse Senedi Fonu

2) Tahvil ve Bono Fonu

3) Sektör Fonu

4) İştirak Fonu

5) Grup Fonu

6) Yabancı Menkul Kıymetler Fonu

7) Altın ve Diğer Kıymetli Madenler Fonu

8) Likit Fon

9) Karma Fon

10) Değişken Fon

11) Endeks Fon

12) Özel Fon

Bu fon türlerinin hepsi aynı oranda kullanılmaz. 12 Fon türü, vadelerine ve risk derecesine göre 2 grup altında kullanılmaktadır. Bunlar a tipi fonlar ve b tipi fonlardır.

A Tipi Yatırım Fonu : Hisse senedi ağırlıklı olan fonlara verilen isimdir. Risk oranı yüksektir. Orta ve uzun vadede B tipi fonlara kıyasla daha yüksek bir getirisi olur. Uzun vadeli yatırım aracıdır.A tipi Fonlar ;

1- Hisse Fon ; Fonun en az yüzde 51’lik kısmı hisse senedinden oluşur. Getirisi yüksektir. Fakat hisse senedi ağırlıklı olduğu için riski miktarı fazladır.

2- Karma Fon ; İster A ister B olsun farklı sermaye piyasası araçlarından en az ikisini, her biri en az yüzde 20 olarak içerir.

3- Değişken Fon ; Portföy içeriğiyle ilgili herhangi bir sınırlamaya bağlı olmadan kurularak yönetilir. Hisse senedir ve hazine bonosu en çok kullanılan yatırım araçları olarak göze çarpar.

4- Sektör Fonu ; En az yüzde 51’i sürekli olarak belirli bir sektöre ait firmanın hisse senedinden meydana gelir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz