Fakirblog, 21 Ekim 2017

Yatırım Fonu Nasıl Kazandırır ?

Bir yatırım fonundan 3 şekilde para kazanılabilir. Bunlar ;

Yatırım fonu nasıl para kazandırır

1- Fonun sahip olduğu menkul kıymetlerin fiyatı yükselebilir. Fon, fiyatı yükselmiş olan menkul kıymeti satarsa, sermaye kazancı oluşur. Fon, kazanmış olduğu bu sermaye kazancını yada zararını fon portföy değerine yansıtmaktadır.

2- Fonun sahip olduğu menkul kıymetlerden kar payı ve faiz geliri elde edip bu gelirini portföye yansıtır.

3- Yatırım fonu, fiyatı artan menkul kıymeti satmıyor aksine elinde tutuyorsa, bu değer artışı fonun katılma payına yansır. Katılma paylarınızı satarsanız, ilk ödenen fiyat üstünde bir ücret kazanırsınız.

Böylece yatırımcı katılma payını sattığında, yatırım fonlarının portföyünde o zaman kadar oluşan değer artışlarından yada azalışından oluşan payını alır. Türkiye’de yatırım fonlarının sene sonunda ayrıca kar payı dağılması mümkün değildir.

yatırım fonu avantajları

 Yatırım fonunu seçerken nelere dikkat edilmelidir ?

1- Yatırım fonuna yatırım yapılırken risk aldığınızı kesinlikle unutmayın. Fon tarafından alınmış olan menkul kıymetlerin değer yükselebileceği gibi düşüş gösterebilir. Bu yüzden, yatırım yapılan anaparanın bir bölümü kayıp edilebilir. Her fonun farklı riskleri vardır. Genel kural ise, yüksel gelir beklentisi, yatırım riski fazla olan fonlarda olur.

2- Yatırım yapmadan önce ilgilenilen fonun amacı ve riski kontrol edilip kendinize uyup uymadığına bakmanız gerekir.

3- Banka genelde kendi kurucusu olduğu fonu satarlar. Bankada satılan fonları mevduatla karıştırmayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz