Fakirblog, 21 Ekim 2017

Yatırım Fonu Nedir ? Nasıl Para Kazanılır ?

yatırım fonu nedir

Aslına bakıldığı zaman her insan borsa oynamanın riskli olduğunu düşünür. Bu nedenle daha az risk olan araçlara yönelmek istenir. Böyle bir durumda en popüler yatırım aracı yatırım fonları tercih edilir. Yatırım fonunu bir tür havuz olarak görebilirsiniz. Fonlar bankalar yada aracı kurumlar tarafından kurulur.

Yatırımcıdan toplanmış olan para bir havuzda birikir. Bu havuza portföy ismi verilir. Fonun kurucusu olan firma portföyü yönetir. Portföyde bulunan para türü yatırım araçlarına yani hisse senedi, hazine bonosu, devlet tahvili vs. gibi araçlara yatırılarak getiri elde etmek ve bu sırada riskli azaltmak hedeflenir.

Ancak unutmayın kar edebileceğiniz gibi zarar da edebilirsiniz.

Kimler Yatırım Fonu Kullanabilir

Aracı kurum, banka ve sigorta şirketleriyle emekli ve yardım sandıkları yatırım fonu kurarak bu fonu yönetilme yetkisine sahiptirler.

Yatırım Fonu Nasıl Para Kazandırır

Katılım belgesi yolu ile fonlara ortak olunabilir. Katılım belgesi hisse senedine benzer, fona ortak olunan payı gösterir. Fakat fiziksel açıdan ele alınamaz. Müşteri hesabında kayıtlı olur.

Fon sizlere 3 şekilde para kazandırabilir. Bunlar ;

1- Yatırım fonu, sahip olunan menkul kıymetten kar payı, faiz olarak geriye döner. Elde edilen gelir, fon portföy değerini belirtir.

2- Fonun sahip olmuş olduğu menkul kıymetlerin değeri artar. Yatırım fonu fiyatı yüksekmiş menkul kıymet satılırsa sermaye elde edilmiş olur.

3- Yatırım fonu fiyatı menkul kıymeti satmıyor ve elinde tutuyorsa katılma belgesi fiyatı yükselir. Yüksek fon toplam değeri yatırımın yüksek değerli olduğunun bir işaretidir. Katılma belgesi satılırsa kar elde edilebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz