Fakirblog, 22 Eylül 2017

Yatırım Fonunun Avantajları Nelerdir ?

Yatırım Fonu Nedir; Yetkili kuruluş tarafından, katılma belgesi karşılığında yatırımcıdan toplanmış olan büyük-küçük her çeşit birikimin, farklı sermaye piyasası araçlarına dengeli olarak dağıtılıp gelir getirmesini sağlayan malvarlığıdır. Fon alıp satabilmek için bir bankada vadesiz hesap olması gerekir.

Yatırım Fonu Avantajları

1- Profesyonel yönetim; Yatırım fonu, sürekli olarak piyasayı izleyen uzmanlar tarafından yönetilmektedir. Riskin en aza, getirinin en yüksek olması ilkesi izlenir. Yatırım araçlarının rüçhan hakları, temettüleri ve vade takibi profesyonel yöneticilerce izlenir.

2- Risk Dağılımı; Yatırım fonu, hazine bonosu, devlet tahvili, hisse senedi ve repo gibi farklı yatırım araçlarından oluşur. Bu şekilde yatırımcı tek yatırım aracının oluşturduğu riskten kurtulmuş olur.

3- Çeşitlilik; Tasarruf sahibi, kendi yatırım tercihi ve risk profiline göre değişik kompozisyonlar oluşturulan farklı fonlara yatırım yapılabilir.

4- Nakde Çevirme ; Yatırım fonu, işlenen getirisi ile beraber kolay bir şekilde ve hızlı bir biçimde nakde çevrilebilmektedir.

yatırım fonu avantajları

5- Büyük Ölçekli Yatırım Avantajı ; Yatırım fonu alarak, parayı büyük ölçekli yatırımcı profiline göre değerlendirirsiniz. Böylece küçük tasarruf sahipleri, yatırımlarda büyük yatırımcının sahip olmuş olduğu avantajları elde edebilir.

6- Vergi Avantajları ; Yatırımcılar yatırım fonundan kazanacağı gelir üzerinden yüzde 10 stopaj öderler. Elde tutulmuş olan fon katılma belgesinden herhangi bir gelir oluşmaması halinde yüzde 10 stopaj yapılmaz. Sürekli portföyün en az yüzde 51’i IMKB borsasında işlem görmekte olan hisse senetlerinden meydana gelen yatırım fonlarının, bir seneden fazla süre ile elde tutulan katılım belgesinin elden çıkartılmasından elde edilen kazanç üstünden stopaj uygulanmaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz