Fakirblog, 22 Ekim 2017

Yorkshire Terrier Karakter Özellikleri ve Bakımı

Kısa boylu bir köpektir. Küçük kafasının üst kısmı düzdür. Ağzı orta büyüklüktedir. Dişleri makas ısırışı ile ya da üst üste gelecek şekilde kapanmalıdır. Burnu siyahtır. Orta büyüklükteki gözleri koyu renkli göz çevresi ile birlikte koyu renktedir. Dik kulakları V şeklindedir. Önden bakıldığında dört bacağı da düzdür. Yuvarlak ayaklarının tırnakları siyahtır. Arka tırnakları genellikle alınır. Kuyruğu orta uzunlukta kesilir ve kuyruğunu sırtından yukarıda taşımaktadır. Avrupa’nın birçok yerinde kuyruk kesimi yasal değildir. Uzun, parlak kürkü ipeksidir ve her iki tarafından da aşağı sarkmaktadır. Kürkü mavi ve bronz renklerde olabilmektedir. Gövdesi ve kuyruğu mavi, kalan kısmı ise bronz renktedir. Yavru köpekler kahverengi siyah ve bronz renklerinde olurlar. Baş kısmındaki tüyler o kadar uzundur ki, köpeğin görüşünü engellememesi ve yemek tabağına girmemesi için toplanması gerekmektedir. Bazı kişiler bu tüyleri tıraş ettirmeyi tercih ederler.

Yorkshire terrier özellikleri 

Macera düşkünü bu küçük köpek oldukça enerjik, cesur, sadık ve zekidir. Küçük bir köpeğe nasıl davranılacağını anlamak için vakit harcayan bir sahibi varsa, Yorkshire Teriyeri harika bir arkadaş olacaktır. Sahibine karşı sevgi doludur ancak yabancılara karşı şüpheci ve yabancı köpeklerle diğer hayvanlara karşı da saldırgan olabilirler. Yalnızca yaşı büyük, düşünceli çocuklar için önerilmektedir. Çok küçük oldukları için, çoğu kişi bir köpeğin yapmaması gereken davranışları göstermesine izin verirler. Bu da köpeğin huyunun değişmesine neden olur. Fazla ilgi bekleme, kıskanç davranışlar, şaşırdığında, korktuğunda ısırmaya çalışma gibi davranış bozuklukları gösteren köpeklerin sahiplerinin ona nasıl davrandığını tekrar düşünmesi gerekmektedir. Sahibi, köpeğin uyması gereken sınırlı açıkça göstermediğinde bazen inatçı olsa da eğitilmesi kolaydır. Ev kurallarının öğretilmesi zor olabilir. Mükemmel bir bekçi köpeğidir. Oldukça sevimli sevecen köpeklerdir. Çocuklarla bırakılabilir. Köpeğin boyutu küçük olduğu için sahibi, köpeğin evdeki hakimiyeti ele geçirmesine izin verdiğinde sorunlar ortaya çıkmaktadır. Doğru şekilde eğitilirse oldukça sevimli bir köpektir.

Boyu: 15-17,5 cm.Ağırlığı: 3,2 kg.

Yorkshire terrier Apartmanda bakılır mı ?

Yaşam Koşulları: Apartman yaşamı için uygun bir köpektir. Kapalı alanlarda oldukça hareketlidir. Bahçe olmadan da yapabilir. Soğuğa karşı hassastır. Ilık iklimleri tercih eder.

Egzersiz İhtiyacı: Bu hareketli köpeklerin günlük yürüyüşe çıkarılması gerekmektedir. Oyun, egzersiz ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayacak ancak diğer tüm cinlerde olduğunu yürüme içgüdüsünün yerini dolduramayacaktır. Günlük yürüyüşe çıkarılmayan köpeklerin davranış bozuklukları göster eğilimleri vardır. Köpeğiniz evinizin etrafında hızlı bir şekilde dolaşıyorsa, bu, daha fazla yürüyüşe ihtiyacı var demektir. Etrafı çitle çevrili, büyük bir bahçe gibi güvenli bir alanda tasmasız, serbestçe oyun oynamaktan da hoşlanır.

Yaşam Süresi: Yaklaşık 12-15 yıl

Yorkshire terrier bakımı

Bakımı: Düzenli bakım gerekmektedir. Kırpılmış kürkünün günlük veya haftalık taranması ve fırçalanması gerekmektedir. Tepesindeki tüyler genellikle bir kurdele ile arkadan toplanır. Düzenli olarak dişlerinin temizlenmesi gerekmektedir. Bu cins yok denecek kadar az tüy dökmektedir.

Kökeni: Yorkie, Kuzey İngiltere’de fareleri yakalaması için geliştirilmiştir. Bu avcı köpekler, porsuk ve tilki yuvalarına girebilmekteydi. Bu cins oldukça eski bir cinstir ancak kökeni tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, Yorkshire’da yün fabrikalarında iş arayan İskoçlar, yanlarında Skye Teriyeri, Dandie Dinmont, Manchester Teriyeri, Maltese ve günümüzde nesli tükenmiş olan Clydesdale gibi çeşitli teriyer türlerini de getirmişlerdir. Daha sonra uzun tüylü Leeds Teriyeri gibi yerel türlerle bunlar çiftleştirilmişlerdir. Önceleri Yorkie, bugüne nazaran daha büyük bir hayvandı. Fakat yıllar içinde minyatürleştirilmiştir. Moda köpeği olmuşlardır. Kadınlar, bu köpekleri çantalarında ve kollarının altında taşımışlardır. 1885 yılında AKC tarafından tanınmıştır.

1984 yılında 2 Yorkshire Teriyerinden gelen genetik bir hata sonucu alacalı Yorkie dünyaya gelmiştir. Günümüzde alacalı köpekler, Biewer ya da Biewer Yorkie adı verilen ayrı bir cins olarak kabul edilmektedirler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz