Fakirblog, 21 Ekim 2017

Yüksek Kilise Aksaray Nerededir ? Nasıl Gidilir ?

Türkiye’de yer alan pek çok ören yeri hakkında bilgi vermeyi amaçladığımız fakirblog.net de sıra Yüksek Kilise’ye geldi. Ihlara Vadisinden çıktıktan sonra Ürgüp’e gitmek üzere yola devam ederken bir arkadaşımız balık yemek için bizi Güzelyurt ilçesine davet etti. Yol boyunca ilerlerken karşımıza bir anda çıkan yüksek kiliseyi gördüğümüzde neye uğradığımızı şaşırdık. Sanki eski filmlerden çıkmışcasına karşımıza dikilen Yüksek Kilise Aksaray ilinde mi yer alıyor yoksa orta dünyada bir manastır hikayesinden mi fırlıyor belli değil gibiydi…

güzelyurt yüksek kilise

Yüksek Kilise Nasıl Gidilir

Aksaray iline bağlı Güzelyurt ilçesine sadece 3 km mesafede olan Yüksek Kilise hakim bir tepede yer alıyor. Yerleşim yeri olarak incelendiği zaman milattan önce üç bin yıllarına kadar dayanan Yüksek kilisenin yapım yılı ise 1800 lü yıllar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kilise Bizans döneminden kalma bir şapele de ev sahipliği yapmaktadır. Çevresinde yer alan muhteşem görüntüsünün yanı sıra, bir göl de bulunuyor.

Her ne kadar Avrupanın en yüksek kilisesi olarak sayılmasa bile dünyanın en güzel manzarasına sahip kilisesi demek yanlış olmayacaktır. Yüksek kilise Güzelyurt ilçesinin bir göz bebeği olarak bizi karşılarken, manzaraya karşı arkadaşlar arasında yapılan bir sohbetin ardından akşam konaklayacağımız Nevşehir’deki otelimize doğru yola koyuluyoruz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. İclal Akkoyun diyor ki:

    Türkiye de bir çok tarihi yere gittim fakat ülkemizin her yeri bir başka tarih ve tüm yerler ayrı bir hey can verici oluyor benim için yazınızdan da anladığıma göre çok güzel bir manzarası varmış benim burayı görmem gerektiğini düşünüyorum sadece kilisenin değil çevrenin de bir resmini koysaydınız keşke yine de yazınızı beğendim bir gün bende ziyaret ederim umarım. Teşekkürler .

Yorum Yaz