Fakirblog, 22 Ekim 2017

Zelve Açık Hava Müzesi ve Gezilecek Yerler

Zelve, gezimize başlamadan önce Paşabağı’nda birer gözleme yedik. Paşabağı, daha çok, eskiden zengin olan insanların bağlarının bulunduğu bir yermiş. Gerçekten farklı bir dokusu olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Daha sonrasında ise Paşabağı’ndan çıktıktan sonra Zelve gezisine başlamak üzere yola çıktık.

Zelveye Nasıl Gidilir

Zelve’ye gitmek için iki farklı güzergah bulunmaktadır. Birincisi Göreme ile Avanos arasında yer alan yolun 5. Km den sonra Zelve sapağı karşınıza çıkar. Göreme yönünden Avanos’a doğru giderken sağınızda kalacaktır. İkinci güzergah ise Avanos ile Ürgüp arasında ki yoldan ulaşmaktır. İki yoldan da ulaşım yapılabilir. Bizim tavsiyemiz zelve açık hava müzesi gezisinden önce Paşabağı’ na uğramanızdır. Bu sebepten Göreme – Avanos yolu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Zelve Nedir

Burayı ziyaret etmeden önce, Türkçe sözlükten zelve nedir sorusu üzerine yoğunlaştık. Genel olarak edindiğimiz sonuç ise, öküzlerin boynuna geçirilen (genellikle çit sürmeden kullanılan) eğri, sağlam çubuklara zelve ismi veriliyormuş. Bölgede yer alan bağlara baktığımız zaman bu ismin verilmiş olması mantıklı geldi. Gerçi daha öncesinde zelve peri bacaları içerisinde yaşayan ve günümüzde çoğunlukla Çavuşin civarında oturan kişilere zelvenin anlamını sorduğumuz zaman net bir cevap aldığımızı söyleyemeyiz.

zelve açık hava müzesi resimleri

Zelve Açık Hava Müzesi Hakkında Bilgi

Zelve açık hava müzesi bölgede yer alan ve en çok ziyaret çeken ikinci açık hava müzesidir. (ilki Göreme Açık Hava Müzesidir) Bu bakımdan ziyaret edilmesi gereken adresler arasında yer alır. Zelve turizm firmalarının tertiplediği pek çok tur otobüsü bulunurken bu noktaya sadece şahsi aracınızla gelmeniz mümkündür.

Genel olarak baktığımız zaman Kapadokya gezisi söz konusu olduğunda zelve gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer almaktadır. Bölgede, pek çok mağara ve kilise yer almaktadır. Uzun yürüyüşler yapıp rahat rahat gezebileceğiniz bir nokta olarak kesinlikle Zelve Açık Hava Müzesinden bahsetmekte mümkün olmaktadır.

Oldukça geniş bir vadiye yayılan açık hava müzesi, girişinde bir otoparkı ve bölgenin kendine has ürünlerinin satıldığı stantları ile sizi karşılamaktadır. Nevşehir üzümü ve Nevşehir kabak çekirdeğini kesinlikle tavsiye ederim. Aynı zamanda küçük çay bahçelerinde oturarak iyi vakit geçirmeniz de mümkün olmaktadır.

Zelve açık hava müzesi

Zelve Vadisi

İçeriye girmeden önce kendinize kesinlikle bir adet su alın. Soğuk günlerde girecekseniz de bere ve atkı almanız iyi olacaktır. Çünkü zelve vadisi büyük bir alana yayıldığı için sil baştan dönmek vakit kaybı olacağı için önceden önleminizi almanızı tavsiye ediyorum. Zelve ören yeri içerisinde pek çok kilise bulunuyor. Bu kiliselerin tarihi yönden önemi bulunmasına karşın büyük bir çoğunluğu çökme tehlikesi ile kapatılmış. Uzaktan bakmakla yetinmek zorunda kalabilirsiniz.

Zelve Kapadokya’ya kadar gelmişken muhakkak görülmesi gereken adresler arasında yer alıyor. Özellikle mağaralarını ve kiliselerini gezmeden ayrılmayın. Aynı zamanda girdiğiniz mağaraların büyük bir çoğunluğunda bir asma katı andıran küçük geçitlerini de dolaşabilirsiniz.

Bir yerleşim yer olmadığı için zelve nereye bağlı sorusunu sormak yanlış olacaktır. Ona karşın bundan 50 sene öncesine kadar insanların yaşadığı Zelve ören yeri, Avanos ilçesine bağlıymış. Gezimize devam ederken Nevşehir merkez otelleri arasından bir tercih yapmak istemiştik. Bu biraz da Kapadokya’yı dolaşırken işimize yarayacak bir seçenek olabilirdi. Fakat şimdi daha farklı rotalarda dolaşmak için Ürgüp ve/veya Avanos’ta bulunan otellere de göz atacağız.

Zelve ile ilgili çektiğimiz fotoğrafları siteye ekleyeceğiz. Şimdilik birkaç tanesi ile idare edin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz